GALERIA
     •    Organizatorzy    •    Kontakt                                             

 


Seminarium WIEDZA DLA PRODUCENTÓW (5 września 2019)

Jak prowadzić gospodarstwo szkółkarskie, które sprosta wyzwaniom rynku, zmianom w przepisach czy zagrożeniom występującym w procesie produkcji to tylko niektóre z tematów nurtujących właścicieli. Na jakie technologie warto zwrócić uwagę, jak rozwiązywać problemy w ochronie roślin i jak przygotować się do zmian w przepisach prawa to tematy, które pojawiły się w ramach seminarium WIEDZA DLA PRODUCENTÓW.


Spotkanie skierowane było do:
szkółkarzy i prowadzących gospodarstwa ogrodnicze właścicieli szkółek owocowych właścicieli i osób odpowiedzialnych za produkcję i sprzedaż
 


W programie:


• Rejestracja podmiotów profesjonalnych i paszportowanie roślin w oparciu o Rozporządzenie 2016/2031
Agnieszka Sahajdak, Dyrektor Biura Nadzoru Fitosanitarnego i Współpracy Międzynarodowej, PIORIN
Anna Kraśniewska, Dyrektor Biura Nasiennictwa, PIORiN


• 
Rejestracja podmiotów i paszportowanie w Holandii.
Renske Landweert, koordynator organizacji paszportyzacji roślin Holandii (Implementatie Plant Health Regulation)
Od połowy grudnia 2019 r. w krajach Unii Europejskiej będzie obowiązywało nowe prawo w zakresie zdrowia roślin. Zmiana wpłynie na produkcję roślinną i obrót roślinami, produktami roślinnymi i przedmiotami, w tym także nasiennictwo i obrót materiałem siewnym. Obecnie zarówno na poziomie UE jak również w kraju, prowadzone są prace nad przepisami wykonawczymi i delegowanymi do w/w rozporządzeń.


• 
Maksymalizacja plonów i oszczędności w produkcji roślin - wykorzystanie innowacyjnych i sprawdzonych systemów MAPS i Thermomesh
Adam Opoń, CSO & Co-founder, Invinets
System MAPS - zapewnia zautomatyzowaną rejestrację potwierdzeń wykonywanych czynności kontrolnych i obsługowych. Wpływa na: wzrost efektywności pracy - funkcjonalność rejestracji notatek głosowych i ich automatycznej konwersji na tekst w odniesieniu do danego zadania lub pracownika bez konieczności odręcznego notowania uwag i obserwacji powstałych w trakcie prowadzonych prac; wzrost jakości produkcji - dzięki precyzji opisu i rejestracji w połączeniu z szybkością przesyłu i analizy informacji pozwala na szybszą i bardziej efektywną reakcję na niekorzystne zmiany środowiska w produkcji roślinnej. Firma współpracuje m.in.z: Clematis, Gospodarstwo Ogrodnicze Szczepan Korfanty, JMP flowers.
System Thermomesh - zapewnia ciągły monitoring w czasie i przestrzeni temperatury i wilgotności produkcji i przechowywania roślin. Pozwala na tworzenie wysokiej jakości map temperatury i wilgotności co ułatwia zarządzanie produkcją m.in. precyzyjne adresowanie zasobów i środków produkcji co wpływa na efektywność i maksymalizację produkcji. System stosują m.in.: Gospodarstwo Rolne Kamil Stanieta, JMP flowers.


• 
Problemy w ochronie upraw szkółkarskich
dr. Wiesław Szydło, Vice prezes zarządu Związku Szkółkarzy Polskich.
Wieloletni wykładowca Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, szkoleniowiec, właściciel szkółki Iglak, Niewierz k/ Brodnicy
Ochrona upraw szkółkarskich przed chorobami i szkodnikami ze szczególnym uwzględnieniem szkodników i chorób stwarzających obecnie duże zagrożenie oraz tych, które w najbliższym czasie mogą stać się dużym problemem np. choroby powodowane przez bakterie, grzyby - rdze i plamistości, a także szkodniki - pędraki i opuchlaki oraz szpeciele. Autor dzieli się praktycznymi informacjami, przydatnych w zwalczaniu chorób i szkodników.

DO GÓRY