Organizatorzy    •    Kontakt                                             

 
 


Ogólnopolska Konferencja MOCNO ZIELONE MIASTO 
doCENIONA wartość! 
REJESTRACJA:


do uczestnictwa w konferencji online zaprzaszamy na nasz kanał youtube >>

3 września 2021
11.00-15.00

 
W programie:


11.00-11.40
• 
LIFE URBANGREEN – Innowacyjne zarządzanie zielenią
dr inż. PRZEMYSŁAW SZWAŁKO, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Gmina Miejska Kraków, reprezentowana przez Zarząd Zieleni Miejskiej jest partnerem międzynarodowego projektu LIFE URBANGREEN. Głównym celem projektu jest optymalizacja zarządzania terenami zieleni oraz zademonstrowanie w praktyce innowacyjnej platformy technologicznej do monitorowania korzyści płynących z usług ekosystemowych zapewnianych przez miejskie tereny zieleni. Platforma oparta jest na technologiach GIS opracowanych przez R3 GIS i integruje ocenę usług ekosystemowych zieleni miejskiej na podstawie pomiaru transpiracji, danych teledetekcyjnych oraz systemu monitorowania środowiska z technologią IoT (Internet of Things) i teledetekcją. W aplikacji wdrożono 5 innowacyjnych komponentów zarządzania mających na celu: zmniejszenie zużycia wody; zmniejszenie śladu węglowego działań utrzymaniowych poprzez efektywniejsze planowanie pracy; kwantyfikacja korzyści usług ekosystemowych zapewnianych przez tereny zieleni; monitorowanie stanu zdrowotnego drzew z wykorzystaniem danych teledetekcyjnych oraz zwiększenie udziału mieszkańców w zarządzaniu zielenią miejską. Miasta pilotażowe to Rimini i Kraków oraz zewnętrznie miasto Tajpei. Projekt rozpoczął się w lipcu 2018 r. i zakończy się w grudniu 2021.

szwalko

dr inż. Przemysław Szwałko Absolwent Wydziału Leśnego AR w Krakowie. Przyrodnik z wieloletnim doświadczeniem zdobywanym podczas pracy w Katedrze Entomologii Leśnej tej uczelni, następnie w Instytucie Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN, Wydziale Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa i w Zespole ds. Lasów i Przyrody Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. Autor ponad 50 prac naukowych i innych publikacji poświęconych głównie ochronie chrząszczy oraz ich roli w środowisku leśnym. Uczestnik badań i współrealizator projektów dedykowanych usługom ekosystemów w miastach, jak MONIT-AIR, URBAN GREEN BELTS, LIFE URBANGREEN czy CLEARING HOUSE.

 


11.40-12.10
• 
Przestrzenie integrujące na kilku przykładach
BARTŁOMIEJ GASPARSKI, Palmett

Omówienie zagadnienia integracji międzypokoleniowej oraz pomiędzy osobami o różnym stopniu sprawności w przestrzeni publicznej. Wskazanie przykładów rozwiązań służących zwiększeniu możliwości integracji. Przemyślenia i obserwacje nt. rozwiązań, których stosowanie według autora powinny być bardziej rozpowszechnione.

gasparski

Bartłomiej Gasparski Architekt Krajobrazu rocznik 1977, ukończył studia na wydziale Architektury Krajobrazu warszawskiej SGGW. Laureat międzynarodowych konkursów w Hiszpanii (Bilbao Jardin 2007) i Japonii (GARDENING WORLD CUP FLOWERSHOW JAPAN 2015 Huis Ten Bosch koło Nagasaki 2015).

Od 2007 roku współprowadzi firmę Palmett wyspecjalizowaną w projektowaniu i wykonawstwie przestrzeni publicznych gdzie jest odpowiedzialny za dział projektowy. Jest współautorem i uczestniczył przy tworzeniu około setki różnej skali opracowań na terenie całego kraju od Świnoujścia po Horyniec-Zdrój.
Poza pracą zapalony wioślarz i maratończyk.

 


12.10-12.30
• 
Zielona Sala Wykładowa – zaprojektuj, zbuduj, zaanimuj
WOJCIECH JANUSZCZYK, Fundacja Krajobrazy

Zielona Sala Wykładowa - pocket park z Lublina, który powstał w ramach Zielonego Budżetu Miasta Lublin, to działanie w myśl idei zieleni funkcjonalnej, gdzie wszystkie możliwości realizacji animacyjnych przenoszone są z wnętrz budynków na zewnątrz. "Zaprojektuj, zbuduj i zaanimuj" to proces inwestycyjny łączący architekturę krajobrazu i animację kultury. Sukces Zielonej Sali Wykładowej opiera się właśnie na tym działaniu. Porozmawiamy o technologii, procesach i tym, że w rewitalizacji małych fragmentów terenu nie powinny dominować meble z palet, big bagi na rośliny i opony z traktora jako donice w aranżacjach przestrzeni.

januszczyk

Wojciech Januszczyk Architekt krajobrazu, pracownik Instytutu Architektury Krajobrazu KUL, fundator Fundacji Krajobrazy, Inspektor Nadzoru Terenów Zieleni i biegły sądowy.

Pełnił funkcję prezesa ogólnopolskiego Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu, z ramienia której w 2008 roku podpisał przystąpienie Polski do Ogólnoświatowej Federacji Architektury Krajobrazu (IFLA). Pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu IN Garden. Wraz z zespołem zdobył szereg nagród w konkursach dotyczących przestrzeni publicznych i komercyjnych.

Twórca ''Ogrodu Snu'' zrealizowanego w ramach wystawy Zieleń to Życie wspierającego działania Fundacji Ewy Błaszczyk ''AKOGO?'' Uczestnik Festiwalu Ogrodów w Bolestraszycach, gdzie tworzy autorskie realizacje ogrodów pod cyklicznym tytułem ''Protest Garden'' zwracające uwagę społeczną na współczesne problemy związane z przestrzenią i krajobrazem kraju. W swoich działaniach komercyjnych kieruje się autorską ideą ''Ogród to też dom'' wskazującą na funkcjonalny charakter przestrzeni przy domach jednorodzinnych.

 


12.30-12.50
• 
Pawilon Edukacyjny Kamień
ALEKSANDRA BUTKIEWICZ Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Budowa Pawilonu Edukacyjnego Kamień jest zwieńczeniem projektu unijnego Life+ WislaWarszawska.pl realizowanego przez Miasto Stołeczne Warszawa. To kolejny krok w zrównoważonym zagospodarowaniu warszawskiej Wisły. Kamień zaciera granicę pomiędzy architekturą a przyrodą, dzięki otwarciu pawilonu i jego działalności edukacyjnej na zielony brzeg rzeki. Główną ideą Kamienia jest to, aby edukacja przyrodnicza odbywała się w terenie, pośród natury. Pawilon prowadzony jest przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Działalność Kamienia skupiona jest na niezwykłym bogactwie przyrody nadwiślańskiego obszaru Natura 2000 i ochronie różnorodności biologicznej na terenie m.st. Warszawy.


hall

ALEKSANDRA BUTKIEWICZ Dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Aleksandra Majda Butkiewicz.

Dyrektorka Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, odpowiedzialna za rozwój i utrzymanie miejskich parków, skwerów, zieleni przyulicznej oraz cieków wodnych. Wcześniej odpowiedzialna za zielono-niebieską komunikację i PR w mieście. Wieloletnia dziennikarka i członek kadry zarządzającej największych polskich mediów. Związana m.in. z PAP, Rzeczpospolitą i TVN24. Były wykładowca uniwersytecki (SWPS). Mama Leona i Heli, wielka fanka Warszawy, a szczególnie jej zielonych obszarów.


13.10-13.50
Breda - miasto wpisane w park
TOM ROZENDAL Ambasada Królestwa Niderlandów

trozendal

Tom Rozendal Jest koordynatorem miasta Bredy ds. miasta parku oraz managerem projektu do rozwoju natury. Breda ma ambicję by jako pierwsze miasto w Europie być miastem w parku. Poza tym Breda inwestuje w rozwój natury.


13.50-14.40
• 
Inwestycje w zieleń a rozwój gospodarczy
dr CHARLIE HALL

Oprócz zapewniania piękna, tereny zieloni zapewniają liczne korzyści ekonomiczne, zdrowotne, wpływają na dobre samopoczucie mieszkańców i budują ekosystem. W związku z pandemią COVID budżety miast i gmin są ograniczone, a wszystkie nakłady z inwestycji muszą zapewniać zwrot. W przeszłości taka sytuacja prowadziła do zmniejszenia ilości terenów zieleni. Jednak ostatnie badania wykazały, że jednym z najskuteczniejszych narzędzi rozwoju gospodarczego są inwestycje w zieloną infrastrukturę i lasy miejskie. Prezentacja podsumuje te badania, a także wskaże inne kluczowe dostępne środki rozwoju terenów zieleni.

hall

dr Charlie Hall Pochodzący z Północnej Karoliny ekspert z dziedziny ekonomii rolnictwa, ogrodnictwa i architektury krajobrazu Uniwersytetu Tennessee i Uniwersytetu Stanowego Missisipi. Karierę akademicką rozpoczął w 1988 roku na Texas A&M University, w roku 2002 dołączył do University of Tennessee. W 2007 roku dr Hall powrócił na Texas A&M University obejmując jako profesor katedrę Ellison Chair in International Floriculture.

Doświadczenie i zakres pracy dr. Halla dotyczy rozwoju i marketingu zielonej infrastruktury. Jest uznawanym ekspertem w środowisku akademickim i wśród klientów firm ogrodniczych. Jego główne obszary badań obejmują zarządzanie strategiczne, sytuację rynkową/perspektywy rynkowe, rachunek kosztów i analizę finansową dla firm z branży ekologicznej.

Dr Hall jest obecnie głównym ekonomistą AmericanHort i współprzewodniczącym Rady Doradczej Seed Your Future. Były prezes rady dyrektorów American in Bloom. Otrzymał nagrodę Paul Ecke, Jr. From the Society of American Florists za profesjonalny wkład w sektor kwiatowy oraz Porter Henegar Memorial Award from the Southern Nursery Association za znaczący wkład w badania sektora roślin ozdobnych. Jest honorowym członkiem Texas Nursery and Landscape Association, laureat nagrody TNLA’s Award for Outstanding Service to the Nursery Industry. Członek Hall of Fame and Honorary Lifetime Member of the Tennessee Nursery and Landscape Association. Ponadto jest laureatem Texas A&M University’s Association of Former Students’ Distinguished Achievement Award in Teaching i Vice Chancellor’s Award in Excellence for Student Counseling and Relations. Członek bractwa Alpha Gamma Rho, laureat Grand Presidents Award i Brother of the Century.


Moderator konferencji:
 

reda piotrwwww
Piotr Reda Doktor nauk biologicznych (absolwent Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego); architekt krajobrazu (absolwent Podyplomowego Studium Architektury Krajobrazu na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej); pracownik Uniwersytetu Zielonogórskiego (kierownik ds. naukowych Ogrodu Botanicznego); członek Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu (od 22.03.2014 r. Prezes Zarządu) zrzeszonego w International Federation for Landscape Architects (IFLA) oraz European Landscape Contractors Association (ELCA); jeden z członków założycielskich Stowarzyszenia „Federacja Arborystów Polskich” z siedzibą we Wrocławiu; członek Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego z siedzibą we Wrocławiu; członek Stowarzyszenia „Rada Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce”; członek Rady Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego; członek Regionalnej Rady Ochrony Przyrody przy Regionalnym Dyrektorze Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim; Inspektor Nadzoru Terenów Zieleni nr rej. OSTO 113/2016; od 16.04.2020 r. członek Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej przy Ministerstwie Rozwoju; prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Leaf Project Studio, autor inwentaryzacji przyrodniczych, dokumentacji projektowych z zakresu architektury krajobrazu oraz ekspertyz dendrologicznych.
 logo sak


 
Patronat honorowy:konferencja honorowy
Patronat branżowy:

konferencja branzowy

Patronat medialny:

konferencja medialny
 
DO GÓRY