GALERIA
     •    Organizatorzy    •    Kontakt                                             

 


"Mała przestrzeń - wielkie możliwości"
Warsztaty projektowania małych ogrodów miejskich (5 września 2019)

Miejski ogród przydomowy to spore wyzwanie dla projektantów ogrodów. Niewielka przestrzeń nie wpływa na zmniejszenie oczekiwań właścicieli, a ograniczeń wokół przecież sporo. Uzbrojenie terenu, pobliska zabudowa, wąska działka, duży spadek terenu, brak dojazdu… Minusy można mnożyć i wyliczać. Ale są też plusy miejskich ogrodów. To własny skrawek zieleni, często w centrum miasta. To możliwość uprawy ziół, warzyw i owoców. Schronienie dla ptaków i drobnych ssaków. To miejsce, gdzie bezpiecznie mogą się bawić dzieci, gdzie można zorganizować rodzinne spotkanie i przyjacielskiego grilla. Tu korzystając z 5 minut wolnego czasu można wypić szybką kawę, poczytać książkę. Można nawet popracować z laptopem…


W programie:


• o wpływie prywatnych ogrodów miejskich na miasto i na człowieka oraz o wymaganiach i obawach właścicieli działek  •  o konieczności zmiany spojrzenia na ogród przydomowy oraz jego pielęgnacji  analiza kilku projektów i realizacji Pracowni Sztuki Ogrodowej i Agnieszki Hubeny-Żukowskiej •  o trudnościach, które wynikły podczas budowy tych przestrzeni •  wykonanie koncepcji ogrodu na trudnej działce miejskiej • wykonane przez uczestników warsztatów koncepcje zostały omówione i konsultowane przez prowadzącą, a zadaniem uczestników było uwzględnienie wytycznych inwestora, także możliwości jakie daje działka, koncepcjom przyświecał duch zrozumienia dla ekologii i bioróżnorodności spotkanie zakończyła wspólna dyskusja na temat wykonanych prac.


Spotkanie skierowane było do:
osób zainteresowanych ekologią, zielenią miejską oraz ogrodami - projektantów jak i studentów właścicieli działek miejskich, którzy chcą się dowiedzieć jakie możliwości daje ich przestrzeń wokół domu i na co warto zwrócić uwagę podczas jej projektowania  dla osób chcących się spotkać w miłym gronie pokrewnych dusz, ugruntować lub rozwinąć swoje umiejętności projektowe  rozwinąć zdolność twórczego myślenia.
 


Prowadząca warsztaty:


Agnieszka Hubeny-Żukowska

Projektantka ogrodów, podróżniczka, dziennikarka i artystka. Autorka ponad 200 projektów ogrodów w Polsce i zagranicą. Wiedzę i doświadczenie zdobywała w Polsce, Wielkiej Brytanii oraz USA u takich znakomitości jak John Brookes, Diarmuid Gavin, czy Piet Oudolf. Absolwentka Profesjonalnego ogrodnictwa i projektowania ogrodów (Hadlow College UK) Kształtowania Terenów Zieleni (Uniwersytecie Przyrodniczy w Poznaniu), Architektury Krajobrazu (SGGW w Warszawie) oraz Architektury Przestrzeni Kulturowych (ASP w Gdańsku). Nauczycielka akademickia, prowadzi wykłady i szkolenia z zakresu projektowania i pielęgnacji ogrodów.
Autorka ponad 150 artykułów. Jej teksty ukazują się zarówno w prasie drukowanej, jak i na łamach portali internetowych. Przez kilka lat była stałym współpracownikiem magazynu „Świat rezydencji, wnętrz i ogrodów”. Członkini Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Ogrodów, International Design Club oraz International Association of Designers. Od roku 2018 członek międzynarodowego jury w A’ Design Award & Competition.


warsztaty hubeny
DO GÓRY