Mały ogród – wielka przestrzeń. Jak to możliwe? | Zobacz nagranie z prelekcji Darii Szarejko-Worobiej na Spotkaniu Twórców Ogrodów!
Projektowanie małych ogrodów jest niemałym wyzwaniem, gdyż na małym obszarze musimy postarać się odpowiedzieć na możliwie jak najwięcej potrzeb i marzeń użytkowników. Dlatego niejednokrotnie musimy uciec się niemalże do magii, a przynajmniej iluzji – zapowiadała swoje wystąpienie architektka krajobrazu z pracowni Pastwisko. Jeśli jesteście ciekawi, jak projektuje się małe ogrody, obejrzyjcie relację ze Spotkania Twórców Ogrodów, które odbyło się na 30. Międzynarodowych Targach ZIELEŃ TO ŻYCIE!
Kim jest Daria Szarejko-Worobiej?
Jestem architektką krajobrazu, absolwentką Katedry Sztuki Krajobrazu SGGW. Prowadzę pracownię PASTWISKO gdzie projektuję ogrody przydomowe. Prowadzę warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych o projektowaniu, popularyzując wiedzę o ogrodach i ogrodnictwie miejskim. Koordynuję dwa ogrody społeczne w Warszawie: Ogród Codzienny w Wola Parku oraz przy Wolskim Centrum Kultury. Jestem autorką publikacji naukowych o tematyce krajobrazowej, tożsamości i pamięci. Szczególne miejsce w moim sercu mają krajobrazy wiejskie wschodniego Podlasia czym zajmuję się naukowo. Uczę projektowania na studiach podyplomowych z Aranżacji roślin w przestrzeni użytkowej na SGGW.
Mały ogród – wielka przestrzeń, czyli o tym, jak optycznie powiększyć przestrzeń
Sadzenie roślin warstwowo, mikro przejścia, przesunięcie akcentów względem centrum czy geometria nawierzchni tworząca silną teksturę to tylko kilka z trików, które pomogą stworzyć wrażenie, że ogród jest większy. Podczas wykładu dowiemy się np. że mniej nie zawsze znaczy więcej. Jak efektywnie wypełnić przestrzeń małego ogrodu? Jak łączyć funkcje i przestrzeń domową w ogrodzie, a to wszystko z uwzględnieniem zmysłów, konkretnych gatunków roślin i troską o otaczające środowisko.
Zobacz, jak zaprojektować mały ogród!