Konferencja mocno zielone miasto

Wydarzenia towarzyszące

 

 

 

 

30. Międzynarodowe targi Zieleń to Życie

czwartek

piątek

sobota

31 sierpnia – czwartek

Warsztaty Gardenphilia Designer

Warsztaty projektowe z programem Gardenphilia DESIGNER

Bezpłatne warsztaty projektowe z programem Gardenphilia DESIGNER!

Warsztaty odbywały się w dniach 31 sierpnia – 1 września 2023 r., w godz. 9:00 – 14:00.
Szczegółowy harmonogram warsztatów dostępny jest po kliknięciu w link z formularzem zgłoszeniowym.

W tym roku, wraz z naszymi Partnerami, przygotowaliśmy tematyczne warsztaty projektowe, podczas których nie tylko będzie możliwość poznania funkcji i możliwości programu Gardenphilia DESIGNER, ale również spotkania specjalistów, którzy podzielili się praktycznymi informacjami o projektowaniu z użyciem produktów, które stanowią zasoby bibliotek programu.

Warsztaty przeznaczone były dla projektantów zainteresowanych rozpoczęciem projektowania w programie Gardenphilia DESIGNER.

Gardenphilia DESIGNER jest profesjonalnym narzędziem do projektowania ogrodów i wizualizacji zieleni. Program umożliwia kompleksowe wykonanie projektu zieleni: koncepcyjny rzut z góry, wizualizacja 3D, projekt techniczny, zestawienie roślin i materiałów użytych w projekcie. Największa na rynku baza ponad 8000 tysięcy roślin, oparta jest o unikatowe, akwarelowe, ręcznie malowane tekstury, służące do generowania wizerunku roślin w widoku 3D. Aby wizualizacje były jeszcze bardziej fotorealistyczne, istnieje możliwość korzystania w programie z biblioteki wysokiej jakości modeli roślin 3D, która jest ciągle rozbudowywana.
Nowoczesny, intuicyjny interfejs, a także prosty dostęp do funkcji programu oraz bibliotek z ponad 3000 tekstur i modeli 3D różnych producentów, pozwala zaoszczędzić czas poświęcony na szkolenia i szybko rozpocząć pracę w programie, a podgląd wizualizacji 3D w czasie rzeczywistym umożliwia łatwą weryfikację wprowadzanych zmian.

informacje na temat warsztatów:
Andrzej Komakowski +48 514 781 254

Gardenphilia.com Sp. z o.o.
info@gardenphilia.com

https://gardenphilia.com

Pokazy Florystyczne Wystawców

POKAZ FLORYSTYCZNY WERONIKI KWIATEK-BINDA

W godzinach od 9:00 do 12:00  odbywały się pokazy florystyczne treningowe w ramach przygotowań do Euroskills Gdańsk 2023 w wykonaniu Weroniki Kwiatek-Binda reprezentantki Polski z udziałem trenera Karoliny Ładyżyńskiej-Skrzypek (aktywność na stoisku Rynku Bronisze, stoisko nr 104).

Weronika Kwiatek-Binda – Mistrzyni Polski Juniorów we florystyce, Pszczyna 2023; reprezentantka Polski w konkurencji florystyka na zawody Euro Skills 2023, które odbędą się na początku września w Gdańsku (ekspertka/trenerka-opiekunka Karolina Ładyżyńska-Skrzypek); I Miejsce w Finale Młodych Talentów we florystyce w Poznaniu w 2022 r., Medallion of Excellence w kategorii florystyka na WorldSkills Competition 2022 Special Edition w Helsinkach w Finlandii (ekspertka/trenerka-opiekunka Karolina Ładyżyńska-Skrzypek), udział w II etapie Visegrad Oasis Cup 2022 w Toruniu
prowadzenie warsztatów wielkanocnych w Publicznej Szkole Podstawowej w Zawadzkiem dla uczniów klas I-VIII w 2022 r.

POKAZ FLORYSTYCZNY IZY TKACZYK

Pokazy odbywały się 31 sierpnia 2023 r., godz. 12:00

12.00 – 13.30 (część pierwsza)
13.30 – 14.00 przerwa
14.00 – 15.00 (część druga)

Organizator i sponsor pokazu: WARSZAWSKI ROLNO-SPOŻYWCZY RYNEK HURTOWY S.A. BRONISZE

Tytuł pokazu: „I za tym i za tamtym”

Pokaz florystyczny w wykonaniu Mistrzyni Florystyki – Izy Tkaczyk

W pogoni za pięknem, idealnym zestawieniem kolorów i perfekcyjnej formy. O głodzie, który nigdy nie ustaje. O inspiracjach bliskich i dalekich… O szczęściu, które daje praca z kwiatami…
Bukiety duże i małe, wianki, kompozycje do wnętrz z suszem w roli głównej. Pokaz pełen inspiracji na nadchodzącą jesień.

Iza Tkaczyk – od prawie dekady obecna na florystycznej mapie świata. Prowadzi warsztaty, bierze udział w wystawach, inspiruje na pokazach florystycznych. Wielokrotnie nagradzana na krajowych i międzynarodowych konkursach. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Akademii Marioli Miklaszewskiej łączy swoje liczne pasje tworząc prace zachwycające lekkością i fenomenalnym doborem kolorów.

 

Seminarium Wiedza Dla Handlu I Producentów

12.00-12.10 Otwarcie seminarium

12.10-13.00 Technika i technologia w odpowiedzi na braki kadrowe w produkcji Peter Morrenhof, Delphy

13.00-13.30 Optymalizacja pracy szkółkarzy i ogrodników Piotr Chmielowiec, Janusz Krukar, ICL Polska

13.30-14.00 Byliny wczesnej wiosny–nowe spojrzenie, wiele możliwości Tomasz Michalik, Vitroflora Grupa Producentów Sp.z o.o.

14.00-14.30 Nowoczesne rozwiązania w centrum ogrodniczym Robert Radkiewicz, Projekt Centrum Ogrodnicze

14.30-15.00 Biologia w ogrodzie. Naturalna ochrona fungicydowa oraz biologiczne zwalczanie szkodników Kinga Jastrzębska, Procam Polska

15.00-15.30 Dlaczego nabywcy do nas wracają, czyli jak zrozumieć, polubić i utrzymać klienta  Karolina Kałdońska, Biznes Ogrodniczy

15.30-16.00 Dlaczego warto być członkiem ZSzP? Wiedza, kontakty i wsparcie dla Twojej szkółki Grzegorz Falkowski, Związek Szkółkarzy Polskich

Prelegenci

Poznaj prelegentów Seminarium Wiedza dla Handlu i Producentów

Karolina Kałdońska

Karolina Kałdońska

Karolina Kałdońska
  • absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Wydziału Nauk Społecznych Instytutu Filozofii mgr. filozofii,
  • absolwentka wydziału marketingu Wyższej Szkoły Bankowej
  • absolwentka MBA w Poznaniu, Master of Business Administration
  • uczestniczka szkoleń z zarzadzania, prezentacji, technik sprzedaży, category managment
  • przeszła cykl szkoleń American Sales Masters

Pracowała w kilku międzynarodowych koncernach na stanowiskach zarówno sprzedażowych jak i marketingowych, zarządzając znanymi ogólnoświatowymi markami. Wprowadziła na rynek wiele produktów, które do dziś cieszą się sukcesem na rynku FMCG, Leków OTC czy alkoholi.  Szkoliła hurtownie FMCG, alkoholowe i leków w całej Polsce ze sprzedaży oraz promocji i wprowadzania produktów. Inicjatorka i organizatorka: Forum Branży Ogrodniczej, Kongres Sprzedaży Branży Ogrodniczej i Zoologicznej, Forum Ekobranży, Kongres Ekobranży. Inicjatorka i założycielka pierwszego na rynku magazynu biznesowego o branży i dla branży ogrodniczej: Biznes Ogrodniczy, www.biznes-ogrodniczy.pl . Prowadząca poradnikowy portal ogrodniczy  www.karolawogrodzie.pl oraz facebooka, instagrama, youtuba i tiktoka pod nazwą: Karola w Ogrodzie

O sobie:

Człowiek uczy się całe życie. Głód wiedzy, chęć rozwoju i dokładniejszego poznawania otaczającego nas świata skłania nas do ciągłego uczenia się. Moją inspiracją są ludzie, którzy im więcej zdobywają wiedzy, tym lepiej zdają sobie sprawę, że nauka trwa całe życie.Moją misją jest dzielenie się z każdym wiedzą, doświadczeniem, entuzjazmem, pozytywną energią i motywacją.

Prywatnie:

Ogrodniczka z zamiłowania i pasji. Pomysłodawca oraz redaktor naczelna pierwszego na rynku miesięcznika o branży i dla branży ogrodniczej Biznes Ogrodniczy. Prowadzi stronę na fb Instagramie, youtubie i TikTok: Karola w Ogrodzie. Właścicielka pół dzikiego ogrodu z kwietną łąką i jeżem Józefem. Hodowczyni psów rasy charcik włoski, miłośniczka i piosenkarka muzyki country „Country Carola”. Pasjonatka jazdy konnej w stylu western. Miłośniczka Beskidu Niskiego, gdzie od 20 stu lat spędza każdą wolną chwilę wędrując poza szlakami pieszo i na końskim grzbiecie.

 

Dlaczego klienci do nas wracają? Czyli jak zrozumieć, polubić i utrzymać klienta?

Pokolenie X czy Y? a może Z? Co i gdzie kupują boomersi? Twój klient się zmienia, oczekuje lepiej, więcej inaczej. Ma wysokie wymagania i ma szereg możliwości kanału zakupu. Jak rozpoznać swoich klientów? Co im zaproponować –  jak ich traktować?

W obecnych czasach nie  wystarczy być na rynku i proponować produkty. Klient przychodząc do sklepu oczekuje działania na wszystkie zmysły, oczekuje doznań, wsparcia w swojej przygodzie zakupowej.

Jak więc budować renomę, która ma moc przyciągania, jak zachęcić klienta by stał się naszym stałym partnerem?

Pamiętając o tym, że klient jest człowiekiem musimy zaproponować mu wszystko czego oczekuje by jego wędrówka pośród zakupowych doznań skłoniła go do powrotu.

Jak to zrobić na rynku pełnym wyzwań i rynku, gdzie jest kilka różnych pokoleń zakupowiczów?

Tomasz Michalik

Tomasz Michalik

Tomasz Michalik

absolwent wydziału Ogrodniczego Akademii Rolniczej w Poznaniu, specjalizacja rośliny ozdobne. Od roku 32  lat  kieruje  Vitroflorą – firmą wyspecjalizowaną w produkcji  i sprzedaży sadzonek roślin ozdobnych na rynku europejskim. Doświadczony manager jednocześnie miłośnik  natury i roślin oraz   hodowca drobiu rasowego.

Robert Radkiewicz

Robert Radkiewicz

Robert Radkiewicz

Absolwent Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, specjalizował się w zakresie Kształtowania Środowiska i Architektury Terenów Zieleni. Doświadczenie zawodowe zdobywał podczas praktyk, wizyt studyjnych i licznych podróży zawodowych w sklepach ogrodniczych na terenie Europy i Ameryki, specjalizując się w kierunku prowadzenia i zarządzania placówkami handlowymi zajmującymi się obrotem materiałem roślinnym i artykułami ogrodniczymi. Po studiach rozpoczął pracę z największej w Polsce północnej, hurtownią kwiatów doniczkowych i ciętych, w której przez kolejne lata rozwijał się i prowadził projekty biznesowe, finalnie realizując i zarządzając jednym z pierwszych w Polsce, wybudowanym od podstaw centrum ogrodniczym.
Odpowiadał za zamówienia towaru, dobór asortymentu, szkolenia pracowników, współpracę z firmami powiązanymi branżowo z ogrodnictwem i architekturą krajobrazu. Dalsza potrzeba rozwoju i współpraca z Polskim Stowarzyszeniem Centrów Ogrodniczych zaowocowała kolejnym projektem reorganizacji i rozbudową Centrum Szkółkarskiego, którym zarządzał przez kilka kolejnych lat.
Od 2009 roku rozpoczął szeroką współpracę ze sklepami i centrami ogrodniczymi, kierując projektami indywidualnych inwestycji polegających na budowie i modernizacji placówek handlowych specjalizujących się w obrocie materiałem roślinnym, artykułami ogrodniczymi i dekoracyjnymi.
Obecnie projektuje nowe inwestycje i reorganizuje istniejące sklepy, centra i działy ogrodnicze. Prowadzi audyty, pomaga w procesie zatowarowania sklepów. Szkoli kadrę menadżerską i pracowników poszczególnych działów handlowych, dzieląc się zdobytą wiedzą praktyczną i umiejętnościami w zarządzaniu, organizacji sprzedaży i budowaniu ekspozycji w centrach i sklepach ogrodniczych.
Współpracuje z czasopismami, organizacjami i firmami, dzięki którym szerzy wiedzę specjalistyczną z zakresu zwiększania sprzedaży, odpowiedniej ekspozycji towarów i zarządzania placówkami handlowymi o profilu ogrodniczym. Współtworzy i wspiera wydarzenia kulturalne, edukacyjne, targowe, akcje marketingowe propagujące szeroko pojętą zieleń zdrowy tryb życia blisko natury i ogrodu. Od niedawna pasjonat kawy i kwiatów, które połączył w jednym z realizowanych ostatnio projektach biznesowych.

Nowoczesne rozwiązania w centrum ogrodniczym.

Współczesne rozwiązania organizacyjne przestrzeni handlowej w sklepach i centrach ogrodniczych;
– trendy w projektowaniu przestrzeni handlowej hali sprzedaży i placu handlowego
– rola ekspozycji towarów
– rozwiązania i przykłady zagospodarowania przestrzeni handlowej w zależności od specyfiki sklepu i lokalizacji
Organizacja tematycznych i sezonowych punktów handlowych;
– prezentacja przykładowych działów tematycznych dedykowanych określonym grupom klientów
– omówienie roli tworzenia sezonowych punktów sprzedaży, zagrożenia i korzyści
Współczesne formy promocji i reklamy centrum i sklepu ogrodniczego;
– pozyskiwanie nowych klientów
– utrzymanie klientów
– przywiązanie do marki sklepu i produktu

Piotr Chmielowiec

Piotr Chmielowiec

Piotr Chmielowiec

Od 17 lat z powodzeniem doradza producentom roślin ozdobnych w firmie ICL. Opracowuje plany nawożeniowe, prowadzi konsultacje i szkolenia dla branży ogrodnictwa ozdobnego w Polsce. Odpowiedzialny za region południowo-zachodni. Absolwent i doktorant Akademii Rolniczej w Lublinie.

Optymalizacja pracy szkółkarzy

1. Optymalizacja (nawet do 25%) zużycia wody w produkcji roślin
2. Efektywne planowanie pracy zespołu w czasach ograniczonej dostępności pracowników
3. Kalendarz prac nawożeniowych i odpowiednie dawkowanie

Janusz Krukar

Janusz Krukar

Janusz Krukar

Posiada ponad 20 letnie doświadczenie w pracy w branży ogrodniczej oraz rolniczej. Od ponad 11 lat reprezentuje i wspiera Klientów firmy ICL w regionie południowo-wschodnim. Specjalizuje się w pielęgnacji trawników, terenów zieleni oraz muraw sportowych – od doboru nasion, nawozów, poprzez technikę pielęgnacji.

Optymalizacja pracy ogrodników zajmujących się pielęgnacją trawników i muraw

1. Wyzwanie nr. 1 – coraz więcej zleceń, brak „rąk” do pracy
2. Wyzwanie nr. 2 – susze, ograniczenie dostępności wody
3. Wyzwanie nr. 3 – wymagające warunki terenowe i gleba o niskiej jakości

1 września – piątek

Pokazy Florystyczne Wystawców

POKAZ FLORYSTYCZNY ANDRZEJA WYRZYKOWSKIEGO

Pokaz florystyczny „Mchem otuleni” Andrzeja Wyrzykowskiego odbył się drugiego dnia Targów – 1 września na stoisku Rynku Hurtowego Bronisze, nr 104,  w godz.10:00-12:00, 13:00-15:00. 

Andrzej Wyrzykowski – mistrz florystyki, właściciel kwiaciarni, pasjonat kwiatów, przyrody oraz społecznik, nie ma takich kwiatów i roślin zielnych, których można by nie było pokazać z innej strony oraz w nowej formie.

Konferencja Mocno Zielone Miasto

10.15-11.20 Tereny zieleni przyszłości Noel Kingsbury, Garden Masterclass Polska

11.20-11.50 Łąki kwietne jako uniwersalne rozwiązanie z dziedziny Nature-Based Solution. Nowe metody tworzenia i pielęgnacji łąk kwietnych w miastach Karol Podyma, lakikwietne.pl, SAK

11.50-12.30 Las w mieście – zwrot ku naturze dr inż. Kasper Jakubowski, Fundacja Dzieci w Nature, SAK

12.20-12.50 Renaturyzacja miejskich dolin rzecznych Ilona Gosk, Fundacja Sendzimira

12.50-13.20 Ogród przydomowy ważnym elementem Zielonej Infrastruktury Miasta dr inż. Agnieszka Hubeny-Żukowska, Pracownia Sztuki Ogrodowej

13.20-14.00 Nowe czasy, nowe wyzwania – budujemy miejski ekosystem! Mirosław Sztuka, S&P Architektura Krajobrazu Sp. z o.o. Zielone Miasto Europy

14.00-14.30 Debata panelowa „Jakie rośliny na jakie miejsca?” prelegenci i goście konferencji

Prelegenci

Poznaj prelegentów Konferencji Mocno Zielone Miasto

dr inż. Kasper Jakubowski

dr inż. Kasper Jakubowski

dr inż. Kasper Jakubowski

Architekt krajobrazu, ilustrator, edukator przyrody, współtwórca i prezes Fundacji Dzieci w Naturę.
Twórca roślinnych instalacji artystycznych i ogrodów: na festiwalu ogrodów i sztuki Ingarden w Lublinie (tytuł instalacji: „Sukcesja i powroty” – 2022), Antropocen w Warszawa i we Wrocławiu („Renatura” 2022-2023) i Retrowersje w Elblągu („Mikrorezerwat El” we współpracy z Krystyną Jędrzejewską-Szmek, 2023).
Autor książki „Czwarta przyroda: sukcesja funkcji i przyrody nieużytków miejskich” (2020). Współautor spacerowników po dzikiej przyrodzie Krakowa i Warszawy. Współautor scenariusza i ilustracji do ścieżki edukacyjnej o czwartej przyrodzie na Kopcu Powstania Warszawskiego. Zainicjował stworzenie Żabich Dołów w Zielonkach na podmokłym nieużytku angażując lokalną społeczność w proces przyrodniczej metamorfozy tego miejsca. Animuje działania proprzyrodnicze z lokalnym społecznościami i współpracuje skutecznie z partnerami nieoczywistymi (np. deweloperzy i architekci) w projektach mających na celu ochronę bioróżnorodności w miastach. Prowadzi spacery w czwartej przyrodzie polskich miast.
Propaguje sadzenie i projektuje Miejskie Mikrolasy (MMs) w Polsce metodą Akiry Miyawakiego. Współprojektant zieleni na nagrodzonym osiedlu Nowy Strzeszyn w Poznaniu. Autor licznych artykułów, wywiadów i podcastów na ten temat.

Zwrot ku naturze (rewilding) w miastach na przykładzie projektów Miejskich Mikrolasów (MMs)

Zwrot ku naturze (rewilding) w miastach na przykładzie projektów Miejskich Mikrolasów (MMs)

W prezentacji pokazuję korzyści społeczne, ekologiczne, ekonomiczne wprowadzania mikrosiedlisk leśnych do polskich miast. Z pomocą przychodzi japońska metoda sadzenia lasów Akiry Miyawakiego. Zwracam uwagę na jej potencjał w odzyskiwaniu dla natury terenów „trzeciej przyrody”, czyli zieleni intensywnie urządzonej czy w zazielenianiu „miejskich pustyń”. Zaszczepianie „dzikości” w mikroskali może przynieść wiele korzyści, pod warunkiem, że włączy się w ten proces mieszkańców i stworzy szansę na międzysektorową współpracę. Metoda Miyawakiego znajduje szerokie spektrum zastosowań a tworzenie samoregulujących się, gęstych mikrolasów może stać się rozpoznawalnym elementem krajobrazu wielu miast czy osiedli. Dla wielu mieszkańców – co podkreśla socjolożka, Joanna Erbel – sadzenie takich bioróżnorodnych mikrolasów może być nowym rytuałem budującym więź z miejscem zamieszkania, przestrzenią publiczną, przyrodniczym otoczeniem i ze sobą. Może pozwolić odzyskać nadzieję, że jeszcze nie wszystko stracone i sprawczość w pozytywnych, bezkonfliktowych działaniach na rzecz lokalnej przyrody (nearby nature). Sadzenie „tyci lasów” nie powinno ograniczać nas – jest to zaledwie wstęp do myślenia o projektach renaturyzacji w większej skali, czyli o systemowej odnowie przyrodniczej polskich miast od czego nie ma odwrotu.

Ilona Gosk

Ilona Gosk

Ilona Gosk

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska na Uniwersytecie Warszawskim. Ma ponad dwudziestoletnie doświadczenie w zarządzaniu projektami społecznymi, które zdobywała w sektorze pozarządowym i publicznym. Przez sześć lat w zarządzie Stowarzyszenia Komuna Otwock, dziewięć lat pełniła funkcję prezesa Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, cztery lata – dyrektora Biura Polityki Społecznej w Kancelarii Prezydenta RP. Przez dwa lata była związana z Urzędem m.st. Warszawy, gdzie odpowiadała za integrowanie procesów planistycznych.

Miejskie ekosystemy dolin rzecznych

Miejskie ekosystemy dolin rzecznych

Rzeki są integralnym elementem krajobrazu wielu miast, tworzą ich niepowtarzalny charakter, są często ich wizytówką. Rola, jaką spełniają rzeki w mieście daleko wykracza poza ich funkcje wizerunkowe. Doliny rzek i innych elementów wód płynących (np. kanałów, strumieni czy mniejszych cieków) stanowią ważny element błękitno-zielonej infrastruktury miasta. Zdrowe ekosystemy miejskich dolin rzecznych świadczą liczne usługi, dzięki którym w mieście żyje się zdrowiej, rozwija się bioróżnorodność, zmniejsza ryzyko powodziowe. Przez lata nadbrzeża dużych rzek miejskich były zabudowywane i regulowane, a mniejsze rzeki sprowadzane do podziemnych kanałów, przez co utraciliśmy ich potencjał. Obecnie trendy w kształtowaniu dolin rzecznych się odwracają, jednak w polskich miastach wciąż brakuje środków, woli i wiedzy o tym, jak przywracać im naturalny charakter i jak równoważyć potrzeby rozwoju gospodarczego i oczekiwania mieszkańców z zachowaniem walorów przyrodniczych. Dlatego niezwykle ważne jest upowszechnianie dobrych praktyk w tym

dr inż. Agnieszka Hubeny-Żukowska

dr inż. Agnieszka Hubeny-Żukowska

dr inż. Agnieszka Hubeny-Żukowska

Interdyscyplinarna projektantka i artystka. W projektach i analizach badawczych łączy zagadnienia artystyczno-estetyczne, psychologiczne i ekologiczne. Jej głównym polem zainteresowania jest fenomen ogrodów przydomowych. Współtwórczyni programów radiowych i telewizyjnych, propagatorka wiedzy o ogrodach i ekologii. Autorka ponad 300 projektów zieleni w Polsce i za granicą. Jej prace zostały nagrodzone w wielu międzynarodowych konkursach m.in. we Włoszech i USA. Uczestniczyła i współorganizowała liczne krajowe i międzynarodowe projekty związane z ochroną dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Absolwentka architektury przestrzeni kulturowych ASP w Gdańsku, architektury krajobrazu SGGW w Warszawie, ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, profesjonalnego ogrodnictwa i projektowania ogrodów w Wielkiej Brytanii.

Ogród przydomowy ważnym elementem Zielonej Infrastruktury Miasta

W poszukiwaniu przestrzeni, które mogą wpływać na błękitno-zieloną infrastrukturę miast, skupiłam się na dobrze mi znanym temacie ogrodów przydomowych. W Polsce zajmują one średnio od 3 do 14% powierzchni miast, można więc śmiało stwierdzić, że stanowią duży procent zarówno powierzchni miast jak i ich zielono błękitnej infrastruktury. Ogrody, ze względu na mniejszą ilość uzbrojenia trenu, stanowią idealne przestrzenie do sadzenia drzew i krzewów w miastach, na ich terenach stwierdzono dużo większą różnorodność gatunkową niż na przykład w parkach czy zieleni towarzyszącej. Tak jak na terenach zieleni publicznej ogrody przydomowe dają możliwość wprowadzania rozwiązań wspierających funkcje środowiskotwórcze, ekologiczne, społeczno-kulturowe i techniczne błękitno-zielonej infrastruktury. Warto podkreślić, że wszelkie działania na rzecz BZI przeprowadzone na terenie ogrodów prywatnych będą przynosiły korzyści dla wszystkich mieszkańców miast nie tylko dla swoich właścicieli. Dodatkowo wydają się tym cenniejsze dla przestrzeni miasta, że są one projektowane, zakładane i pielęgnowane na koszt własny ich właścicieli.
Zmiana patrzenia na ogród przydomowy oraz odpowiednie poprowadzenie ich właścicieli przez projektantów ogrodów oraz architektów krajobrazu może dodatkowo wesprzeć działania na rzecz błękitno-zielonej infrastruktury miasta oraz niwelowania negatywnych skutków miejskiej wyspy ciepła.

Karol Podyma

Karol Podyma

Karol Podyma

Właściciel firmy Łąki kwietne i Beewild.
Fundator „Fundacja Kwietna”
Członek zarządu Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu SAK
Właściciel marki Łąki kwietne. Wychowany w rodzinie biologów, wykształcony na botanika, z doświadczenia ogrodnik, o naturze społecznika. Od 2014 zajmuję się promowaniem idei tworzenia łąk kwietnych i ochroną bioróżnorodności polskich miast i wsi.
W ciągu kilku lat „kwietna rewolucja” stała się faktem, a piękne i pożyteczne łąki zaczęły być wizytówką nowoczesnych miast. Kolejnym krokiem jest skupienie uwagi na terenach wiejskich, gdzie ochrony wymagają istniejące łąki i inne cenne elementy agrocenoz tj. miedze, zadrzewia śródpolne czy niewielkie zbiorniki wodne. Bardzo ważne oprócz ochrony różnorodności biologicznej miejsc produkcji rolnej jest jednocześnie odpowiednie zagospodarowanie terenów inwestycyjnych, które ze względu na swój rozmiar mają kluczowe znaczenie dla ochrony polskiej przyrody. Dlatego wspólnie z naukowcami i organizacjami tworzy pomysły wspierające różnorodność biologiczną tj. pasy kwietne dla rolnictwa, mieszanki łąk kwietnych na tereny przemysłowe i farmy fotowoltaiczne czy ogrody biocenotyczne wykorzystujące rozwiązania inspirowane naturą NBS (Nature Based Solutions)
Dodatkowo czerpie inspiracje z idei ogrodnictwa permakulturowego i rolnictwa regeneratywnego, których różne rozwiązania wykorzystuje w „Kwietnym Gospodarstwie” nad rzeką Rawką, gdzie tworzy wzorcowe bioróżnorodne gospodarstwo regeneratywne.

Łąki kwietne jako uniwersalne rozwiązanie z dziedziny Nature-Based Solution. Nowe metody tworzenia i pielęgnacji łąk kwietnych w miastach.

Łąki kwietne w ostatnich latach stały się nieodłącznym elementem zieleni w miastach. Wszechstronne zastosowanie i wiele zalet sprawiają, że są coraz częściej stosowane jako alternatywa dla trawników. Właściwie zaprojektowane i wykonane miejskie łąki to jedno z najtańszych rozwiązań z dziedziny Nature-Based Solutions, jakie mają do dyspozycji architekci krajobrazu i ogrodnicy w miastach. Przez wiele lat w przestrzeni miejskiej pojawiały się głównie ozdobne “łączki kwietne”, które stały się bardzo ważnym elementem edukacji społeczeństwa w kierunku mniej uporządkowanej i ekstensywnie pielęgnowanej zieleni miejskiej. Obecnie nadszedł czas wejścia na kolejny poziom, gdzie wiedza i poszanowanie przyrody będzie wyznacznikiem tworzenia miejskich łąk. Wysiew nasion na zdegradowanych terenach, podsiew istniejących miejskich muraw, ograniczenie koszenia czy może łąka no-dig albo z plug-inów. Jaką metodę zastosować w danym miejscu, żeby była uzasadniona ekonomicznie i w największym stopniu wspierała bioróżnorodność i odpowiadała na wyzwania adaptacji do zmian klimatycznych. Dowiedzą się Państwo w trakcie prelekcji

Mirosław Sztuka

Mirosław Sztuka

Mirosław Sztuka

Mirosław Sztuka BA(Hons), Dip(Hons)LA – Wykształcony w Wielkiej Brytanii, Architekt Krajobrazu z 30-letnim doświadczeniem zawodowym. Pracował nad wieloma projektami architektury krajobrazu, od ekskluzywnych ogrodów prywatnych, poprzez projekty rewaloryzacji zabytkowych założeń pałacowo-ogrodowych (Zamek Królewski w Warszawie), projektów i założeń funkcjonalno-przestrzennych dla hoteli i ośrodków sportowo-rekreacyjnych (Hyatt, Shangria), aż po wielkoskalowe planistyczne założenia środowiskowo-krajobrazowe (Ramowy projekt strategii ekologiczno-krajobrazowej dla terenów Dystryktu Tanggu w aglomeracji miasta Tianjin – Chiny, Plan zielonej infrastruktury i zagospodarowania przestrzennego dla południowej części Miasta Harbin, Chiny, Ramowa strategia krajobrazowo przestrzenna dla miasta Jekaterynburga, Rosja) i projekty urbanistyczne Nowych Miast w Azji. Jest doświadczonym liderem i menadżerem, który z sukcesem zarządzał projektami w wielu krajach (Polska, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Królestwo Niderlandów, Dubaj, Egipt, Hong Kong, Chiny, Rosja itp.)
Po zdobyciu doświadczenia zawodowego w Wielkiej Brytanii, był założycielem i wieloletnim partnerem w biurze architektury krajobrazu RS Architektura Krajobrazu w Warszawie (Siedziba Agory, Projekt zagospodarowania terenów wokół Lotniska Okęcie, Biurowiec Warty, projekt Zagospodarowania terenu dla Galerii Mokotów, Projekt zagospodarowania terenów publicznych dla osiedla Konstancja w Konstancinie). Następnie pracował, jako Dyrektor Projektowy ds. architektury krajobrazu na Chiny w firmie EDAW/AECOM w Hong Kongu i Pekinie, a następnie, jako Dyrektor na Europę Środkową w Warszawie, gdzie pracował nad dużymi założeniami planistyczno-projektowymi –(Park Rozrywki „Ocean Park” w Hong Kongu, Cotai Strip/Sands Casino w Makao, Park Rozrywki Dubailand w Dubaju, Projekt przestrzeni miejskich dla nowej dzielnicy finansowej Binhai District w Tianjin).
Od dwunastu lat prowadzi swoją autorką pracownię architektury krajobrazu „S&P Architektura Krajobrazu Sp. z o. o.” z biurem w Warszawie. Pracownia wykonywała dotychczas projekty w Polsce, Rosji, Niemczech, Królestwie Niderlandów, Dubaju, Gruzji, Ukrainie i Chinach. Jednocześnie pracownia zajmuje się konsultacjami i doradztwem w zakresie efektywnego wdrażania zrównoważonych projektów zagospodarowania terenu ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki wodami oraz minimalizowania wpływu zmian klimatycznych na terenach zurbanizowanych dla inwestorów i firm deweloperskich. Pracownia jest oficjalnym parterem systemu Green Pass w Polsce i na Bliskim Wschodzie.
Od dwunastu lat, zajmuje się renowacją zabytkowego założenia pałacowo-ogrodowego na Śląsku Opolskim.

Nowe czasy, nowe wyzwania – budujemy miejski ekosystem!

Miasto traktowane jako biotop, czyli nieożywiona część ekosystemu, i wprowadzanie w jego przestrzeń roślin jako elementu, który rozpoczyna proces „kolonizacji” miasta przez żywe elementy ekosystemu, rośliny, owady, drobne zwierzęta i ptaki. Nie jest już niczym dziwnym na świecie traktowanie w ten sposób budynków, gdzie zielone elewacje różnych typów, oraz różnorodne systemy zielonych dachów pozwalają na traktowanie budynków jako rusztowania, które porasta roślinnością. Następnym etapem jest tworzenie z połączenia różnorodnych elementów zieleni miejskiej – parków, zazielenionych intensywnie ulic oraz skwerów, a także elementów zieleni na budynkach – całych miejskich ekosystemów. Oczywiście wymaga to zmiany podejścia do zieleni miejskiej. Element dekoracyjny, ciągle oczywiście ważny, ustępuje miejsca elementom przyrodniczym oraz znaczeniem w zmniejszaniu szybko postępujących zmian klimatycznych. Wymaga to nie tylko zmiany perspektywy spojrzenia na zieleń w mieście, ale także przewartościowania priorytetów w jej kształtowaniu, oraz w kształtowaniu polityki jednostek zajmujących się w miastach tą tematyką.

Noel Kingsbury

Noel Kingsbury

Noel Kingsbury

Noel Kingsbury to znany na świecie pisarz, nauczyciel i praktyk w dziedzinie ogrodnictwa i projektowania nasadzeń. Opublikował około 25 książek, w tym cztery wspólnie z holenderskim projektantem Pietem Oudolfem. Zainteresowanie innowacyjnymi metodami przekazywania wiedzy jest kluczowe w jego pracy i przyczyniło się do stworzenia (wspólnie z Annie Guilfoyle) globalnego portalu edukacyjnego gardenmasterclass.org oraz jego młodszej siostry, Garden Masterclass Polska. Przez wiele lat Noel uprawiał ogród w zachodniej Anglii, teraz tworzy ogród eksperymentalny odporny na suszę w Portugalii

Tereny zieleni przyszłości

Miasta przyszłości będą nękane problemami związanymi ze zmianami klimatycznymi, co sprawi, że z jednej strony staną się bardziej wymagającymi środowiskami rozwoju, ale także miejscami, w których ludzkość i przyroda mogą współistnieć. Istotnie, obecność przyrody może odgrywać kluczową rolę w uczynieniu miasta lepszym miejscem do życia. Ostatnie osiągnięcia zarówno w projektowaniu nasadzeń, jak i technologii wykorzystania substratów zmieniają sposób, w jaki myślimy o nasadzeniu w miastach. Przyglądamy się różnym strategiom, ze szczególnym naciskiem na to, w jaki sposób środowiska ubogie w składniki odżywcze mogą wspierać najszerszy zakres różnorodności roślin i dzikich zwierząt.

2 września – sobota

Szkolenie Federacji Arborystów Polskich

Szkolenie Federacji Arborystów Polskich

SZKOLENIE STOWARZYSZENIA FEDERACJA ARBORYSTÓW POLSKICH

2.09.2023 sobota, w godz. 9:00 – 15:00

Targi ZIELEŃ TO ŻYCIE, EXPO XXI,
sala C
ul. Prądzyńskiego 12/14,
Warszawa,

Drzewa dla miast – miasta dla drzew 

Wybrane problemy związane ze zmianami klimatu, nową rolą dużych drzew i problemami związanymi z ich ochroną i pielęgnacją. W ramach szkolenia podjęte zostaną następujące problemy:

  • Jak skutecznie chronić istniejące drzewa?
  • Jak wykorzystać ich potencjał w adaptacji i mitygacji do zmian klimatu?
  • Jak przedłużyć życie drzew?

Prezentowane wykłady:

1)      Wybrane normy prawne dotyczące ochrony drzew w procesie inwestycyjnym

2)      Zasady skutecznej kompensacji przyrodniczej – metody waloryzacji drzew usuniętych i nasadzeń zastępczych

3)      Zasady kształtowania drzew zwiększające usługi ekosystemów

4)      Poprawa warunków siedliskowych drzewom miejskim

5)      Cięcia i wzmocnienia dużych drzew w celu poprawy bezpieczeństwa

Prelegenci: członkowie Stowarzyszenia Federacja Arborystów Polskich:

dr hab. Ewa Zaraś, Witosław Grygierczyk, dr inż. Marcin Kolasiński, Jarema Rabiński,

koordynatorem szkolenia jest dr hab. inż. Edyta Rosłon-Szeryńska

https://fap-arbor.pl/

Prelegenci

dr hab. inż. Edyta Rosłon-Szeryńska

dr hab. inż. Edyta Rosłon-Szeryńska

dr hab. inż. Edyta Rosłon-Szeryńska

• pracownik naukowy SGGW w Warszawie,
• wykładowca Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie
• specjalista w zakresie architektury krajobrazu, arborystyki w dziedzinie nauk rolniczych i technicznych
• biegły sądowy ad hoc, twórca wizualnej metody identyfikacji drzew zagrażających bezpieczeństwu, autor licznych publikacji i ekspertyz
• wykładowca kursów Inspektora Nadzoru Terenów Zieleni SITO-NOT
• członek zarządu Federacji Arborystów Polskich, członek PTD i MTUiOD
• nagroda „złotego liścia” (Gold Leaf Award, International Society of Arboriculture 2021) za wyróżniającą aktywność na rzecz drzew

Jarema Andrzej Rabiński

Jarema Andrzej Rabiński

Jarema Andrzej Rabiński

• biegłych sądowych przy sądzie okręgowym w Warszawie w zakresie ochrony środowiska /Kd. 91-92, 93-97, 98-02/
• rzeczoznawców N.O.T. – S.I.T.O. NR 847 w specjalności ochrona środowiska.
• rzeczoznawców N.O.T. – S.I.T.M.B. NR 1105 w specjalności ochrona środowiska w toku realizacji inwestycji budowlanych
• przewodniczący komisji rewizyjnej Federacji Arborystów Polskich,
• Wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone”
• nagroda „złotego liścia” (Gold Leaf Award, International Society of Arboriculture 2021) za wyróżniającą aktywność na rzecz drzew

 

dr inż. Marcin Kolasiński

dr inż. Marcin Kolasiński

dr inż. Marcin Kolasiński

• adiunkt UP w Poznaniu,
• specjalista w zakresie dendrologii, ogrodnictwa, szkółkarstwa i arborystyki
• Przewodniczący Oddziału Wielkopolskiego Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego (PTD)
• wykładowca i v-ce przewodniczący komisji rewizyjnej Federacji Arborystów Polskich,
• członek Międzynarodowego Towarzystwa Uprawy i Ochrony Drzew,
• Certyfikowany Inspektor Drzew nr 150/2017

Witosław Grygierczyk

Witosław Grygierczyk

Witosław Grygierczyk

arborysta, założyciel Międzynarodowego Towarzystwa Uprawy i Ochrony Drzew, a także Federacji Arborystów Polskich
• Uprawnienia w zakresie służby Ochrony Zabytków Nr: 234/96 do wykonywania prac projektowych i kierowania robotami w specjalności prac konserwatorskich;
• „European treeworker” – Certyfikat „European Arboricultural Council” – kwalifikowany pracownik w zakresie pielęgnacji drzew.
• Inspektor Nadzoru – Nr 74/Rz/11/92 prac przy drzewach pomnikowych, w parkach, ozdobnych, ochronnych i innych.
• Rzeczoznawca NOT – Nr 903
• Rzeczoznawca MTUiOD – Nr 03/2004 w/z „Uprawa i Ochrona Drzew”
• Laureat Konkursu Ministra Środowiska „Lider Polskiej Ekologii 2003”
• biegły sądowy ad hoc

dr hab. inż Ewa Zaraś

dr hab. inż Ewa Zaraś

dr hab. inż. Ewa Zaraś

• pracownik naukowy SGGW w Warszawie,
• specjalista w zakresie dendrologii, architektury krajobrazu, arborystyki w dziedzinie nauk rolniczych,
• autor licznych publikacji i ekspertyz z zakresu nauk przyrodniczych, rolniczych i ochrony środowiska
• Inspektor nadzoru terenów zieleni NOT-SITO
• Wykładowca Federacji Arborystów Polskich, członek Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego i MTUiOD

Spotkanie Twórców Ogrodów

10.45-11.15 Połączenie betonu z zielenią – para idealna? Patrycja Stec, Kamil Drewczyński, Libet

11.15-11.45 Mały ogród – wielka przestrzeń – jak to możliwe? Daria Szarejko-Worobiej, Pracownia Pastwisko

11.45-12.15 Jak uprawiać ogród naturalny? Katarzyna Bellingham, katarzynabelligham.pl

12.15-12.45 Jak wprowadzić sztukę do ogrodu? dr inż. Izabela Myszka, Katedra Sztuki Krajobrazu, SGGW

12.45-13.15 Ogród jako przedłużenie domu Romaniuk Studio

13.15-14.00 Kwiaty, liście, pędy – smaczne i zdrowe! dr Małgorzata Kalemba-Dróżdż, Blog Trochę Inna Cukiernia

Prelegenci

Katarzyna Bellingham

Katarzyna Bellingham

Katarzyna Bellingham

Ogrodniczka,  pasjonatka  i propagatorka naturalnych metod uprawiania ogrodów. Projektantka zieleni, właścicielka ekologicznego pokazowego ogrodu w Zgorzałem na Kaszubach.

Po ukończeniu Technikum Terenów Zieleni w Gdańsku o specjalizacji Urządzanie i Pielęgnacja Terenów Zabytkowych, doświadczenie i wiedzę zdobywała podczas: praktyk zawodowych w przyzamkowych ogrodach w średniowiecznym Hever Castle w hrabstwie Kent, nauki w Hadlow College w Hrabstwie Kent na kierunku Ogrodnictwo profesjonalne oraz Historia ogrodów, a także w trakcie praktyk w ogrodzie ekologicznym angielskiej organizacji Ogrodów Ekologicznych „Garden Organic”, której patronem jest król Karol III. Kolejnym etapem doskonalenia zawodowego była praca w prywatnym ogrodzie, wówczas jeszcze Księcia Karola przy jego rezydencji w Highgrove.

 

Od lat na łamach prasy, we vlogach na kanale YT,  w podcastach  „Naturalnie o ogrodach” nagrywanych z Jackiem Naliwajkiem, w audycjach radiowych i programach telewizyjnych z pasją przekonuje do odstawienia sztucznej chemii w ogrodzie i do obsadzania rabat rodzimymi gatunkami miododajnych roślin, które są wartościowym pokarmem dla ptaków i owadów. Zachęca   ogrodników amatorów do ekologicznego ogrodnictwa, uprawy dawnych odmian kwiatów, warzyw oraz drzew owocowych, do używania naturalnych gnojówek i zaprzestania przekopywania gleby na rzecz ściółkowania kompostem.

Na co dzień zajmuje się zarządzaniem i utrzymaniem Ogrodu Bellingham w Zgorzałem. Organizuje w nim dni otwarte, zwiedzanie (najchętniej sama oprowadza), warsztaty ogrodnicze oraz kiermasze sadzonek. Dba o to, aby  ogród tętnił życiem i był inspiracją dla setek odwiedzających go każdego roku ogrodników amatorów. Jest autorką książki „Ogród Bellingham. Jak uprawiać ogród w zgodzie z naturą”. Wydawnictwo Wytwórnia. Warszawa 2023.

dr Małgorzata Kalemba-Dróżdż

dr Małgorzata Kalemba-Dróżdż

dr Małgorzata Kalemba-Dróżdż

Doktor biochemii, wykładowczyni akademicka, kierowniczka Zakładu Biochemii na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Autorka bestsellerowych książek kulinarnych o jadalnych roślinach m.in.: „Pyszne chwasty”, „Jadalne kwiaty”, „Smakowite drzewa”, „Skarby ogrodu”. 

Ceniona ekspertka i propagatorka wiedzy w temacie dzikich roślin jadalnych, jadalnych kwiatów, zdrowego odżywiania i biochemii.
Laureatka AIG Prix Międzynarodowej Akademii Gastronomicznej. Autorka bloga „Trochę Inna Cukiernia” (trocheinnacukiernia.home.blog).

Daria Szarejko-Worobiej

Daria Szarejko-Worobiej

Daria Szarejko-Worobiej

Jestem architektką krajobrazu, absolwentką Katedry Sztuki Krajobrazu SGGW. Prowadzę pracownię PASTWISKO gdzie projektuję ogrody przydomowe. Prowadzę warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych o projektowaniu, popularyzując wiedzę o ogrodach i ogrodnictwie miejskim. Koordynuję dwa ogrody społeczne w Warszawie: Ogród Codzienny w Wola Parku oraz przy Wolskim Centrum Kultury. Jestem autorką publikacji naukowych o tematyce krajobrazowej, tożsamości i pamięci. Szczególne miejsce w moim sercu mają krajobrazy wiejskie wschodniego Podlasia czym zajmuję się naukowo. Uczę projektowania na studiach podyplomowych z Aranżacji roślin w przestrzeni użytkowej na SGGW.

Mały ogród - wielka przestrzeń - jak to możliwe?

Projektowanie małych ogrodów jest niemałym wyzwaniem, gdyż na małym obszarze musimy postarać się odpowiedzieć na możliwie jak najwięcej potrzeb i marzeń użytkowników. Dlatego niejednokrotnie musimy uciec się niemalże do magii a przynajmniej iluzji. Sadzenie roślin warstwowo, mikro przejścia, przesunięcie akcentów względem centrum czy geometria nawierzchni tworząca silną teksturę to tylko kilka z trików, które pomogą stworzyć wrażenie, że ogród jest większy. Podczas wykładu dowiemy się np. że mniej nie zawsze znaczy więcej. Jak efektywnie wypełnić przestrzeń małego ogrodu? Jak łączyć funkcje i przestrzeń domową w ogrodzie a to wszystko z uwzględnieniem zmysłów, konkretnych gatunków roślin i troską o otaczające środowisko.

Matwij Romaniuk

Matwij Romaniuk

Matwij Romaniuk

Założyciel Romaniuk Studio. Urodził się i dorastał na Polesiu Wołyńskim, w otoczeniu lasów, malowniczych bagien i niekończących się pól. Takie środowisko wpłynęło nie tylko na jego zainteresowania, ale także na kształtowanie się jego osobowości.
Po ukończeniu studiów na kierunku Architektury Krajobrazu założył własną działalność, żeby znaleźć i zjednoczyć ludzi wokół jednej wspólnej idei: „Odnawiamy harmonię między człowiekiem a naturą”
Matwij wierzy, że otoczenie ma duży wpływ na człowieka i wspólnie ze swoim zespołem kształtuje przestrzeń wokół codziennego życia ludzi w sposób harmonijny i bliski naturze.
INSTAGRAM https://instagram.com/matwijromaniuk
LINKEDIN https://www.linkedin.com/in/matvii-romaniuk-a610b7156/

Romaniuk Studio

OPIS PRACOWNI

Romaniuk Studio to międzynarodowa pracownia architektury krajobrazu specjalizująca się w projektowaniu i budowaniu naturalistycznych ogrodów przydomowych. Podstawą filozofii studia jest powrót do korzeni oraz do harmonii między naturą a człowiekiem. Głównym zadaniem pracowni jest pomaganie inwestorom w tworzeniu funkcjonalnych i pięknych przestrzeni na lata, które współgrają z otaczającym krajobrazem tak bardzo, jak to tylko możliwe.

INSTAGRAM https://www.instagram.com/romaniuk.studio/
WWW https://romaniuk.studio/

Olga Czokajło

Olga Czokajło

Olga Czokajło

Olga w swojej pracy projektantki ceni możliwość tworzenia harmonijnej przestrzeni, która dobrze służy ludziom. Uważa, że na projektancie spoczywa odpowiedzialność za środowisko przyrodnicze. Dba o to, aby każdy projektowany ogród, był dobrze osadzony w kontekście krajobrazowym. Proste formy chętnie ubiera w bujną, naturalną roślinność. Uwielbia eksperymentować z kontrastami.

Sądzi, że dobre projektowanie, powinno odpowiadać nie tylko na rzeczywiste potrzeby klienta, ale też dotykać go na poziomie emocjonalnym i duchowym.

 

INSTAGRAM https://www.instagram.com/olga.czokajlo/
LINKEDIN https://www.linkedin.com/in/olga-czokaj%C5%82o-7520b1256/

Ogród jako przedłużenie domu

Sekretem udanego projektu ogrodu, jest projektowanie go w taki sposób, aby płynnie przenikał się z wnętrzem domu, podkreślał wyjątkową architekturę oraz wtapiał się w otaczający krajobraz naturalny. Dzięki dobremu konceptowi oraz analizie osi widokowych, otwarć i zamknięć, możemy sprawić, że krajobraz tuż za oknami, będzie niczym żywy obraz zmieniający się wraz z porami roku, od którego nie będzie można oderwać wzroku.

Zespół Romaniuk Studio opowie, w jaki sposób projektuje kompleksowe założenia ogrodowe dla wyjątkowych inwestorów, ich rodzin oraz przyjaciół, tworząc niezwykłe wnętrza ogrodowe oraz funkcjonalne tarasy, które stają się świetnym przedłużeniem domu.

Ilona Malesa-Szczepaniuk

Ilona Malesa-Szczepaniuk

Ilona Malesa-Szczepaniuk

Ilona jest wierną ambasadorką filozofii pracowni i pierwszą projektantką w Romaniuk Studio. Wierzy, że odnawiając bliskość człowieka i natury, zmienia życie ludzi na lepsze.

Promuje ekologiczne rozwiązania, uważa, że ogrody trzeba projektować w zgodzie z otaczającym krajobrazem.  Efekt ten osiąga poprzez wykorzystywanie rodzimych gatunków roślin, które często potocznie nazywane są chwastami. Ciągle pogłębia wiedzę w zakresie naturalnych zbiorowisk roślinnych. Główną inspiracją Ilony jest sama Natura.

W projektach chce zacierać granice między architekturą a krajobrazem, stapiając je w jedną całość.

INSTAGRAM https://instagram.com/ilona.malesa
LINKEDIN  https://www.linkedin.com/in/ilona-malesa-szczepaniuk-137a83255/

Ogród jako przedłużenie domu

Sekretem udanego projektu ogrodu, jest projektowanie go w taki sposób, aby płynnie przenikał się z wnętrzem domu, podkreślał wyjątkową architekturę oraz wtapiał się w otaczający krajobraz naturalny. Dzięki dobremu konceptowi oraz analizie osi widokowych, otwarć i zamknięć, możemy sprawić, że krajobraz tuż za oknami, będzie niczym żywy obraz zmieniający się wraz z porami roku, od którego nie będzie można oderwać wzroku.

Zespół Romaniuk Studio opowie, w jaki sposób projektuje kompleksowe założenia ogrodowe dla wyjątkowych inwestorów, ich rodzin oraz przyjaciół, tworząc niezwykłe wnętrza ogrodowe oraz funkcjonalne tarasy, które stają się świetnym przedłużeniem domu.

Kamil Drewczyński

Kamil Drewczyński

Kamil Drewczyński

Menedżer Wsparcia Sprzedaży i R&D w firmie Libet S.A., znawca zagadnień technologicznych i wykonawczych związanych z zabudową przestrzeni. Jego wieloletnie doświadczenie w branży budowlanej obejmuje zarówno uczestnictwo w procesach projektowania i wdrażania oferty produktowej, jak również pracę w zespołach odpowiedzialnych za sprzedaż oraz rozwijanie rynków zbytu. Dzięki umiejętnemu łączeniu teoretycznej i praktycznej wiedzy, od lat odpowiada również w firmie Libet za techniczne doradztwo, szkolenia fachowców, wdrażanie nowych pracowników oraz przygotowywanie materiałów edukacyjnych.

Połączenie betonu z zielenią – para idealna?

Tematy, które omówimy podczas prezentacji dotyczyć będą między innymi: nowej estetyki betonu w ogrodach np. tarasy, mała architektura jak kwietniki, warzywniki, zielniki, murki oporowe, wydzielanie ogrodowych stref. Omówimy aspekty techniczne dotyczące montażu produktów oraz pielęgnacji. Oczywiście pokażemy jak to wszystko zaprojektować i wykonać w zgodzie ze naturą.

Patrycja Stec

Patrycja Stec

Patrycja Stec

Doświadczona projektanta nawierzchni i nie tylko, w firmie Libet pełni również funkcję menedżera Działu Projektowego. Uczestniczyła w procesie przygotowania i wdrażania aktualnego, elastycznego zakresu usług projektowych, a obecnie z powodzeniem realizuje poszczególne ich pakiety bezpośrednio dla planowanych inwestycji. W swojej pracy koncentruje się na łączeniu pomysłów i potrzeb klienta z takimi czynnikami, jak warunki panujące na działce czy właściwości proponowanych materiałów do zabudowy. Potrafi słuchać odbiorcy, a jednocześnie profesjonalnie i rzeczowo przedstawić najodpowiedniejsze dla niego rozwiązania. Pamięta też, by każdy projekt nie tylko stanowił profesjonalnie przygotowany dokument, ale zawierał przy tym pierwiastek aranżacyjnych marzeń przyszłych domowników.

 

Połączenie betonu z zielenią – para idealna?

Tematy, które omówimy podczas prezentacji dotyczyć będą między innymi: nowej estetyki betonu w ogrodach np. tarasy, mała architektura jak kwietniki, warzywniki, zielniki, murki oporowe, wydzielanie ogrodowych stref. Omówimy aspekty techniczne dotyczące montażu produktów oraz pielęgnacji. Oczywiście pokażemy jak to wszystko zaprojektować i wykonać w zgodzie ze naturą.

dr inż Izabela Myszka

dr inż Izabela Myszka

dr inż. Izabela Myszka

dr inż. Izabela Myszka, pracuje jako Adiunkt w Katedrze Sztuki Krajobrazu, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Współpracuje również z Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Naukowo i dydaktycznie zajmuje się tematami skupiającymi się na szeroko rozumianej sztuce ogrodowej i sztuce w ogrodzie, hortiterapii, zamieszkiwaniu w ogrodzie, rozumieniu roślin.

Jak wprowadzić Sztukę do ogrodu

Prezentowany wykład „Jak wprowadzić Sztukę do ogrodu” dotyczył będzie:
• najnowszych trendów filozoficznych, które kształtują współczesną etykę i estetykę ogrodu;
• ogrodowych dzieł sztuki – ogrodów pokazowych prezentowanych na festiwalach ogrodowych;
• potrzeby kreowania piękna, zakorzenionej głęboko w każdym bycie (!);
• rozumienia różnic między sztuką, rzemiosłem, kanonami piękna
Jak wprowadzić Sztukę do ogrodu? Subtelna harmonia Natury z Kulturą, dopełnienie piękna, pomieszanie form – jak rozumieć ….

31 sierpnia – 2 września 

OGRÓD POKAZOWY

GARDENPHILIA

OGRÓD POKAZOWY „PRZENIKANIE PRZESTRZENI”
Wyzwanie zmieniającego się klimatu było podstawą myśli przewodniej, wplecionej w każdy szczegół aranżacji. Ogród prezentował przestrzeń podzieloną na dwie funkcjonalne strefy: ogród przydomowy i część miejską. To nie tylko przenikające się wnętrza ogrodowe, ale również przenikające się materiały, faktury i kolory tworzące harmonijną całość w projekcie, o którą zadbali współgrający ze sobą partnerzy.

 

Ogród Pokazowy

STREFA SPOTKAŃ I RELAKSU 

ODPOCZNIJ W ZIELENI

STREFA SPOTKAŃ W SZKLARNI BORA BORA

Prezentacja premierowa odbywała się codziennie o 12.00 przez 3 dni.

Szklarnia Bora Bora to idealne miejsca do uprawy własnych owoców i warzyw, a także ulubione miejsce do luksusowego wypoczynku blisko domu. Przedstawiciele zaprezentowali nowy model szklarni, opowiedzieli o koncepcji samowystarczalności żywieniowej, zerowym śladzie węglowym i aktywnych wakacjach przy domu.

ZIELONA STREFA RELAKSU

Przez wszystkie dni Targów zapraszaliśmy także do strefy relaksu przygotowanej przez Szkółkę KORDUS.

 

MALOWANIE AKWARELI ROŚLINNYCH

JOlanta DROZD, KRYSTYNA LUBANSKI

Podczas trzech dni Międzynarodowych Targów ZIELEŃ TO ŻYCIE można było zobaczyć obrazy Jolanty Drozd i Krystyny Lubanski na Stoisku nr 23 – Flora Watercolor J&K. Chociaż tematy botaniczne pojawiają się w sztuce od wieków, to nie każdy akwarelista ma odwagę, by się z nimi zmierzyć. Ta tematyka zawsze inspirowała malarzy, ale współczesny odbiorca oczekuje czegoś więcej niż realizm, to właśnie odnajdziemy w obrazach obu artystek.

Jolanta – malarka-akwarelistka, ilustratorka i kaligrafka. Zawodowo zajmuje się wystawiennictwem, projektowaniem graficznym i ilustracją. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików oraz Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Jako projektantka i grafik od wielu lat współpracuje z Agencją Promocji Zieleni i Związkiem Szkółkarzy Polskich, a ostatnio z Ogrodami Zamku Królewskiego w Warszawie. Nic więc dziwnego, że natura stała się ważnym tematem jej akwarel. Na jej obrazach pełnych światła, powietrza, rośliny żyją zatrzymane w odwiecznym ruchu ku słońcu, krzyczą kolorem i radością. Jest w tych akwarelach odwaga, a jednocześnie precyzja.

Krystyna – akwarelistka, często prowadzi warsztaty na terenie Polski i demo-malowanie przed publicznością, podczas których malując, opowiada o swojej pasji. Od 2018 roku ma swój kanał wideo na Youtubie – Spotkania przy akwareli. Jest członkiem Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich SAP. W swoim malarstwie lubi przypadek, doszukiwanie się w plamach form i tego co daną roślinę określa, Jej malarstwo akwarelowe to swoisty ogród sztuki, bo tak jak w ogrodzie, mnóstwo w tych obrazach zaskoczeń, sposobności do odkrywania, wreszcie… piękna.

KIERMASZ ROŚLIN

KIERMASZ ROŚLIN OGRODOWYCH

Podczas trzech dni Międzynarodowych Targów ZIELEŃ TO ŻYCIE można było zakupić różne rodzaje roślin ogrodowych (od bylin po drzewa) na naszym kiermaszu.

Materiały do pobrania

Materiały z Konferencji będą dostępne po konferencji.

ZIELEŃ TO ŻYCIE to marka!

Znane, międzynarodowe targi branży szkółkarskiej i architektury krajobrazu w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 30 lat przyciąga tłumy wystawców i odwiedzających. „Konferencja Mocno Zielone Miasto” i „Konkurs Roślin Nowości” to wyczekiwane punkty programu.

Do Targów ZIELEŃ TO ŻYCIE pozostało

Dzień(s)

:

Godzina(y)

:

Minut(y)

:

Sekund(y)

Zapraszamy na Targi

Wydarzenia

Szkolenia