STUDIO ZIELEŃ TO ŻYCIE | Podcasty, których warto słuchać!

Podcasty – STUDIO ZIELEŃ TO ŻYCIE, to nowy cykl rozmów o zieleni i roślinach, przygotowany we współpracy z przedstawicielami i członkami Związku Szkółkarzy Polskich. Producenci roślin, architekci krajobrazu i ogrodnicy, podzielą się swoją wiedzą i pasją. Jest to kontynuacja i pogłębienie tematów podjętych w czasie prelekcji i dyskusji, które prowadzone są w czasie targów ZIELEŃ TO ŻYCIE. Podcasty, to słowa, które mają realny zasięg.  Kontakt z „drugim” człowiekiem, a jednocześnie łatwy dostęp do informacji i komfortowe korzystanie z nich podczas wykonywania innych, codziennych czynności jak np. prace w ogrodzie, prowadzenie samochodu czy spacer, sprawiły, że podcasty stały się w ostatnich latach idealnym sposobem na zdobywanie i pogłębianie wiedzy.

Dlaczego podcasty? Z pasji do roślin!

Podcasty to idealna forma, aby dzielić się wiedzą i inspiracjami w dogodnym dla Was momencie – w trakcie porannej kawy, w drodze do pracy, czy podczas relaksu w ogrodzie. Chcemy, abyście mogli czerpać wiedzę i inspirację niezależnie od miejsca i czasu, dlatego stworzyliśmy przestrzeń, gdzie możecie słuchać naszych rozmów i porad.

O czym będziemy rozmawiać w Podcastach  – STUDIO ZIELEŃ TO ŻYCIE ?

O szeroko pojętej kulturze ogrodniczej – dobrych i sprawdzonych praktykach do zastosowania przez każdego właściciela ogrodu. Opowiemy o szkółkarstwie – czym się zajmuje producent roślin i ich hodowca oraz o bogatym świecie roślin, ich walorach, znaczeniu, ale też parametrach jakościowych i zagrożeniach w postaci chorób i szkodników. Porozmawiamy o różnych pomysłach na ogród czy aranżacje, trendach czy budowaniu bioróżnorodności i dbaniu o faunę. A oprócz rzetelnych informacji z najlepszych źródeł będzie także o korzyściach i przyjemnościach z ogrodnictwa, bo praca i przebywanie w ogrodzie mogą być… jedną wielką zabawą.

Gospodarzem tych 30-minutowych rozmów jest Marek Jezierski, który bazując na swoim dziennikarskim doświadczeniu i pasji do  zieleni, sprawia, że kierunek rozmów jest nieoczywisty, często zaskakujący, a z pewnością interesujący i bardzo zielony.

Podcasty – gdzie słuchać?

Nasze podcasty są dostępne na naszym kanale na YouTube. Nie zapomnijcie zasubskrybować naszego podcastu, aby być na bieżąco z nowymi odcinkami i nie przegapić żadnej dawki inspiracji.

Skąd się biorą rośliny? Obejrzyj pierwszy odcinek podcastu!

Zapraszamy na 1 odcinek, pt. Skąd się biorą rośliny?, a w nim m.in.: „Przedszkole” dla drzewek i roślin; Dlaczego warto poznać pochodzenie rośliny? Na co zwrócić uwagę wybierając rośliny w centrum ogrodniczym czy szkółce; Działamy lokalnie, myślimy globalnie; Czym zajmuje się Związek Szkółkarzy Polskich  – cele działalności; www.e-katalogroslin.pl skarbnica zielonej wiedzy; mody i trendy w roślinach; rośliny rodzime i inwazyjne – temat wciąż dyskusyjny.

Prowadzący: Marek Jezierski, dziennikarz od ponad 30 lat zajmujący się ogrodami. Autor programów, felietonów i artykułów ogrodniczych dotyczących pielęgnacji roślin i „zabawy w ogród”. Ogrodnik z wykształcenia, zamiłowania i praktyki. Uwielbia poznawać świat i przyrodę z perspektywy motocykla.

Gość: Andrzej Kujawa, Prezes Związku Szkółkarzy Polskich

Od czasów dzieciństwa przyciąga go przyroda. Z wykształcenia leśnik – pracował w zawodzie, a następnie w szkółkarstwie w Niemczech. W roku 1994 założył własną szkółkę i metodą pracy organicznej zbudował gospodarstwo szkółkarskie Szkółka Bąblin. Dnia powszedniego nie nazywa dniem pracy, a zabawą z roślinami i realizacją swych pasji. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego oraz Związku Szkółkarzy Polskich (od 2021 w zarządzie – w roli wiceprezesa; od 2023 pełni funkcję Prezesa). Autor licznych artykułów o roślinach, popularyzujących mniej znane krzewy oraz książki „Krzewy Liściaste na suche czasy”. Wydawnictwo zawiera dość szczegółowy opis naszych rodzimych gatunków, jak i tych obcego pochodzenia, które pozwalają dokonać wyboru tych najbardziej przydatnych na „suche czasy”, ponadto pozycja zawiera: wskazówki z zakresu zakupu, pielęgnacji czy też przegląd gatunków.

2 odcinek Podcastu  – STUDIO ZIELEŃ TO ŻYCIE pt. Jak powstają nowe odmiany, czyli hodowca to brzmi dumnie! Premiera już 28.05!