Jak stworzyć ogród marzeń? | Dowiesz się na Targach ZIELEŃ TO ŻYCIE!

Już w sobotę 7 września zapraszamy na Spotkanie Twórców Ogrodów, na którym poznasz tajniki urządzania ogrodu przydomowego. Czy współczesny ogród jest rajem? Czym tak naprawdę jest ogród angielski? Jak stworzyć jego ramę konstrukcyjną? Które gatunki roślin przetrwają w trudnych warunkach środowiskowych? Tego wszystkiego dowiesz się trzeciego dnia Targów ZIELEŃ TO ŻYCIE!

 

Prowadząca: Maja Popielarska

 

10:00 – 10:20 Ogród to nie raj

Porozmawiajmy o micie ogrodu przydomowego, który jawi się nam jako namiastka raju utraconego. Gdzie rośliny i zwierzęta żyją w symbiozie i czuwa nad nimi nieporuszony poruszyciel, demiurg we własnej osobie – człowiek. Ładne nie? Prawdziwe, wspaniałe i cudowne. Chciałoby się rzec, że ogród to taki raj na ziemi. No właśnie nie. To raczej taka ziemia na ziemi. Kolonializm, destrukcja, zniszczenie i dominacja. To prawda o współczesnym ogrodzie. Czy tym naturalizującym, czy geometrycznym? Zapraszam wraz z Michałem Książkiem, autorem „Atlasu dziur i szczelin”, do dyskusji nad mitem współczesnego ogrodu przydomowego. Może coś razem zmienimy?
Ogród to nie raj
Wojciech Januszczyk, Fundacja Krajobrazy Wojciech Januszczyk jest architektem krajobrazu, pracownikiem Instytutu Architektury Krajobrazu KUL oraz wykładowcą w Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych w zakładzie Architektury Krajobrazu. Absolwent Szkoły Ekopoetyki przy Instytucie Reportażu oraz właściciel pracowni projektowej Krajobrazy. Fundator Fundacji Krajobrazy oraz Inspektor Nadzoru Terenów Zieleni. Pełnił funkcję prezesa ogólnopolskiego Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu, obecnie jest honorowym członkiem SAK. Uczestnik Festiwalu Ogrodów w Bolestraszycach, gdzie tworzy autorskie realizacje ogrodów pod cyklicznym tytułem „Protest Garden”, zwracając uwagę społeczną na współczesne problemy związane z przestrzenią i krajobrazem, a także wynikające ze zmian klimatycznych i odpowiedzialnością człowieka za nie. Twórca idei „zarastania” w przestrzeniach publicznych i prywatnych. Propaguje wprowadzenie zasad gospodarki obiegu zamkniętego do architektury krajobrazu. W swoich działaniach komercyjnych kieruje się zasadą „Ogród to też dom”, wskazującą na funkcjonalny charakter przestrzeni. Dyrektor artystyczny IN GARDEN – Festiwalu Sztuki Ogrodów i Przestrzeni Publicznej. Od 2024 koordynator Landart Festiwal. Członek Rady Programowej czasopisma „Zieleń Miejska”, gdzie prowadzi cykl „Przewrót Kopernikański”. Autor tekstów w „Architektura i Biznes”. Jego pasją jest słowo i jego moc. Pochwała lenistwa, zarastanie, równoprawność w projektowaniu przestrzeni, obalanie mitów o nieużytkach i sadzeniu drzew w mieście, nieestetyczna estetyka, czy przeciwstawianie się porównaniu współczesnego ogrodu do biblijnego raju to pojęcia, na których skupia swoje działania edukacyjne.
Michał Książek
Michał Książek Polski poeta, reportażysta, kulturoznawca, inżynier leśnik i ornitolog. Autor książki „Atlas dziur i szczelin”. Nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2014 w kategorii eseistyka za książkę Jakuck. Słownik miejsca. Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2015 w kategorii debiut roku za Naukę o ptakach. Za ten tom był również nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2015 oraz do nagrody w XI Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji” 2015 na najlepszą debiutancka książkę poetycką roku 2014. Za reportaż Droga 816 nagrodzony Nagrodą Literacką Gdynia 2016 w kategorii esej, Nagrodą Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za najlepszą książkę roku 2015 oraz Nagrodą Magellana 2016. „Droga 816” przyniosła też nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2015 za Reportaż Literacki, do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2016 w kategorii proza, do Nagrody im. Beaty Pawlak w 2016. W 2018 roku książka ukazała się w przekładzie na język niemiecki.

10:20 – 10:40 Jak wpisać ogród w otoczenie?

Jak odnaleźć równowagę w projektowaniu ogrodów nawiązując do otaczającego nas krajobrazu? Jakie narzędzia posiada architekt krajobrazu i projektant ogrodów przy kreowaniu przestrzeni bliskiej naturze? Podczas wykładu przekażę wskazówki, którymi kieruję się na co dzień w swojej pracy zawodowej. Nieustanna obserwacja krajobrazu staje się orężem projektantów w trosce o estetykę przestrzeni i walce o zachowanie bioróżnorodności. Gdzie leży granica pomiędzy rzemiosłem a sztuką? Na te pytania postaram się odpowiedzieć podczas prelekcji.
Michał Józefczak na Spotkaniu Twórców Ogrodów na Targach ZIELEŃ TO ŻYCIE
Michał Józefczak, Planea Architekt krajobrazu. Od 2016 roku prowadzi własną pracownię projektową PLANEA. Autor blisko 150 projektów z dziedziny szeroko pojętej architektury krajobrazu: parków, rynków, osiedli mieszkaniowych, ulic, ogrodów przydomowych oraz tarasów. Zwycięzca plebiscytu Polska Architektura XXL w kategorii ogrody przydomowe w 2018 i 2022 roku. W swoich projektach łączy swoją praktykę wykonawczą z nieustannym poszukiwaniem nowych rozwiązań.

 

10:40 – 11:00 Warstwa konstrukcyjna ogrodu. Ramy do budowania kompozycji

Wartości zakodowane w krajobrazie dyktują idee, a zastane uwarunkowania przekładają je na język form. Kompozycja, forma, substancja, stylistyka … dr inż. Izabela Myszka z Katedry Sztuki Krajobrazu SGGW zaprezentuje wykład o tym, jak rozumieć te pojęcia i jak każdorazowo redefiniowaniać je w ogrodowych przestrzeniach, wykorzystując specyficzną konstrukcję budowaną z ogrodowej funkcji treści.

Izabela Myszka na Spotkaniu Twórców Ogrodów

dr inż. Izabela Myszka Pracuje jako Adiunkt w Katedrze Sztuki Krajobrazu, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Współpracuje również z Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Naukowo i dydaktycznie zajmuje się tematami skupiającymi się na szeroko rozumianej sztuce ogrodowej i sztuce w ogrodzie, hortiterapii, zamieszkiwaniu w ogrodzie, rozumieniu roślin.

 

11:00 – 11:30 Projektowanie permakulturowe

Zwrot ku naturze jest bardzo wyraźny od czasu pandemii. Konsumenci coraz częściej szukają ekologicznych i bezpiecznych dla zdrowia i środowiska rozwiązań, również w produkcji żywności. Nie inaczej jest w temacie filozofii myślenia i dbania o dobro planety oraz nasze. W latach 70-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych pojawiła się idea permakultury. Do naszego kraju dopiero zaczęła wkraczać, jednak powoli zatacza coraz szersze kręgi i znajduje entuzjastów. Samo określenie permakultura wywodzi się od połączenia dwóch angielskich słów: permanent-ciągły, nieustanny oraz agriculture-rolnictwo, uprawa. W praktyce sprowadza się to do idei prowadzenia uprawy roli w sposób nieprzerwany. Projektowanie permakulturowe jest jedną z metod projektowania ekologicznego, gdzie zakłada się samoregulujące systemy rolne, na wzór ekosystemów naturalnych. W projektowaniu permakulturowym inspirację czerpie się wprost z natury i obserwacji siedlisk w które nie ingeruje człowiek. Na etapie planowania, przed wdrożeniem wizji w rzeczywistą pracę, należy dokładnie poznać dane siedlisko, zbadać typ gleby i jej zasobność, określić lokalne warunki klimatyczne, zaobserwować jakie rodzime gatunki roślin rosną w okolicy. Cała idea sprowadza się do podejścia w którym planuje się i dostosowuje charakter nasadzeń do możliwości i potencjału danego miejsca. Permakultura to pełne połączenie z naturą.

Krzysztof Mielicki

Krzysztof Mielicki jest architektem krajobrazu z Poznania. Prowadzi firmę „Zielone pojęcie”. Praca jest jego pasją. Kładzie w niej nacisk na wypracowanie balansu pomiędzy potrzebami ludzi a dobrem natury.

 

11:30 – 11:50 Rośliny pionierskie, które przetrwają w trudnych warunkach środowiskowych

Andrzej Kujawa

Andrzej Kujawa, Prezes Związku Szkółkarzy Polskich

 

11:50 – 12:10 Jak stworzyć domową dżunglę?

Damian Kohyt na Spotkaniu Twórców Ogrodów

Damian Kohyt Prekursor zawodu „stylista roślin”. Ma szeroki pogląd na otaczający świat, który idealnie współgra z zawodem architekta krajobrazu i wnętrz. Inspirację czerpie z natury i człowieka, dzięki czemu kreuje oryginalne przestrzenie. Kocha podróże i uwielbia poznawać nowych ludzi. Twierdzi, że rozmowa z drugim człowiekiem to najlepsza inspiracja do projektowania. Wprowadzając rośliny do wnętrz łączy aspekt wizualny z ich supermocami. Jego ulubione rośliny to te zapomniane i niedoceniane: • ficusy, • monstery, • paprocie. Latem uwielbia poznawać podwodny świat, uprawiając snorkeling, a zimą chętnie spędza czas na stoku, szusując na nartach.

 

12:10 – 12:30 Wytrzymałe byliny i radość z uprawy ogrodu, Noel Kingsbury, Garden Masterclass Polska (nagranie)

Noel Kingsbury na Spotkaniu Twórców Ogrodów

 

12:30 – 12:50 Jak osiągnąć efekt „WOW” w ogrodzie?

Hubert Lamański na Spotkaniu Twórców Ogrodów
Hubert Lamański Florysta, ogrodnik, miłośnik roślin wszelakich. Od dziecka związany z przyrodą. Twórca kanału YouTube Hubert Lamański, na którym opowiada o roślinach, ogrodach i aranżacjach. Uwielbia ciszę a szczególnie tę leśną ciszę. Od wielu lat projektuje, wykonuje i opiekuje się ogrodami innnych. Twórca projektu Wow!Garden Kilka osiągnięć : • wydanie własnej książki „Kwiatowe dekoracje” – Druga w druku 🙂 • prowadzenie ogrodniczego kanału na YT (126 tys. subskrybcji) • zdobycie tytułu mistrza florystyki • nominacja w konkursie Florysta roku 2021 i 2022 (TOP 3) • publikacja prac w prestiżowej książce Floral Annual opisującej 100 najzdolniejszych florystów młodego pokolenia na świecie • prowadzenie zajęć z dziećmi z hortiterapii (od 12 lat; jako jeden z pierwszych w Polsce) • studia na Universidad Autónoma de Barcelona (UAB).

12:50 – 13:10 Tajemnice angielskiego ogrodu

Katarzyna Bellingham

Katarzyna Bellingham, ogrodniczka, pasjonatka i propagatorka naturalnych metod uprawiania ogrodów. Projektantka zieleni, właścicielka ekologicznego pokazowego ogrodu w Zgorzałem na Kaszubach. Po ukończeniu Technikum Terenów Zieleni w Gdańsku o specjalizacji urządzanie i pielęgnacja terenów zabytkowych zdobywała doświadczenie i wiedzę podczas praktyk zawodowych w przyzamkowych ogrodach w średniowiecznym Hever Castle w hrabstwie Kent, nauki w Hadlow College w Hrabstwie Kent na kierunku ogrodnictwo profesjonalne oraz historia ogrodów, a także w trakcie praktyk w ogrodzie ekologicznym angielskiej organizacji Ogrodów Ekologicznych „Garden Organic”, której patronem jest król Karol III. Kolejnym etapem doskonalenia zawodowego była praca w prywatnym ogrodzie, wówczas jeszcze księcia Karola przy jego rezydencji w Highgrove. Od lat na łamach prasy, w audycjach radiowych, programach telewizyjnych i mediach społecznościowych z pasją przekonuje do odstawienia sztucznej chemii w ogrodzie i do obsadzania rabat rodzimymi gatunkami miododajnych roślin, które są wartościowym pokarmem dla ptaków i owadów. Zachęca ogrodników amatorów do ekologicznego ogrodnictwa, uprawy dawnych odmian kwiatów, warzyw oraz drzew owocowych, do zaprzestania przekopywania gleby na rzecz ściółkowania kompostem. Na co dzień zarządza Ogrodem Bellingham w Zgorzałem i zajmuje się jego utrzymaniem. Organizuje w nim dni otwarte, zwiedzanie (najchętniej sama oprowadza), warsztaty ogrodnicze oraz kiermasze sadzonek. Dba o to, aby ogród tętnił życiem i był inspiracją dla setek odwiedzających go każdego roku ogrodników amatorów. Jest autorką dwóch książek o tematyce ogrodniczej:

  • Ogród Bellingham. Jak uprawiać ogród w zgodzie z naturą” – Wyd. marzec 2023 – Wydawnictwo Wytwórnia
  • Tajemnice angielskiego ogrodu” – Wyd. maj 2024 – Wydawnictwo Wytwórnia

katarzynabellingham.pl IG: the.garden.ogrod.bellingham FB: Ogród Bellingham ”the Garden” YT: Katarzyna Bellingham

 

POBIERZ CAŁY PROGRAM TARGÓW 2024