Jak stworzyć ogród marzeń? | Dowiesz się na Targach ZIELEŃ TO ŻYCIE!
Już w sobotę 7 września zapraszamy na Spotkanie Twórców Ogrodów, na którym poznasz tajniki urządzania ogrodu przydomowego. Czy współczesny ogród jest rajem? Czym tak naprawdę jest ogród angielski? Jak stworzyć jego ramę konstrukcyjną? Które gatunki roślin przetrwają w trudnych warunkach środowiskowych? Tego wszystkiego dowiesz się trzeciego dnia Targów ZIELEŃ TO ŻYCIE!
Prowadząca: Maja Popielarska
10:00 – 10:20 Ogród to nie raj
10:20 – 10:40 Jak wpisać ogród w otoczenie?
10:40 – 11:00 Warstwa konstrukcyjna ogrodu. Ramy do budowania kompozycji
Wartości zakodowane w krajobrazie dyktują idee, a zastane uwarunkowania przekładają je na język form. Kompozycja, forma, substancja, stylistyka … dr inż. Izabela Myszka z Katedry Sztuki Krajobrazu SGGW zaprezentuje wykład o tym, jak rozumieć te pojęcia i jak każdorazowo redefiniowaniać je w ogrodowych przestrzeniach, wykorzystując specyficzną konstrukcję budowaną z ogrodowej funkcji treści.
dr inż. Izabela Myszka Pracuje jako Adiunkt w Katedrze Sztuki Krajobrazu, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Współpracuje również z Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Naukowo i dydaktycznie zajmuje się tematami skupiającymi się na szeroko rozumianej sztuce ogrodowej i sztuce w ogrodzie, hortiterapii, zamieszkiwaniu w ogrodzie, rozumieniu roślin.
11:00 – 11:30 Projektowanie permakulturowe
Zwrot ku naturze jest bardzo wyraźny od czasu pandemii. Konsumenci coraz częściej szukają ekologicznych i bezpiecznych dla zdrowia i środowiska rozwiązań, również w produkcji żywności. Nie inaczej jest w temacie filozofii myślenia i dbania o dobro planety oraz nasze. W latach 70-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych pojawiła się idea permakultury. Do naszego kraju dopiero zaczęła wkraczać, jednak powoli zatacza coraz szersze kręgi i znajduje entuzjastów. Samo określenie permakultura wywodzi się od połączenia dwóch angielskich słów: permanent-ciągły, nieustanny oraz agriculture-rolnictwo, uprawa. W praktyce sprowadza się to do idei prowadzenia uprawy roli w sposób nieprzerwany. Projektowanie permakulturowe jest jedną z metod projektowania ekologicznego, gdzie zakłada się samoregulujące systemy rolne, na wzór ekosystemów naturalnych. W projektowaniu permakulturowym inspirację czerpie się wprost z natury i obserwacji siedlisk w które nie ingeruje człowiek. Na etapie planowania, przed wdrożeniem wizji w rzeczywistą pracę, należy dokładnie poznać dane siedlisko, zbadać typ gleby i jej zasobność, określić lokalne warunki klimatyczne, zaobserwować jakie rodzime gatunki roślin rosną w okolicy. Cała idea sprowadza się do podejścia w którym planuje się i dostosowuje charakter nasadzeń do możliwości i potencjału danego miejsca. Permakultura to pełne połączenie z naturą.
Krzysztof Mielicki jest architektem krajobrazu z Poznania. Prowadzi firmę „Zielone pojęcie”. Praca jest jego pasją. Kładzie w niej nacisk na wypracowanie balansu pomiędzy potrzebami ludzi a dobrem natury.
11:30 – 11:50 Rośliny pionierskie, które przetrwają w trudnych warunkach środowiskowych
Andrzej Kujawa, Prezes Związku Szkółkarzy Polskich
11:50 – 12:10 Jak stworzyć domową dżunglę?
Damian Kohyt Prekursor zawodu „stylista roślin”. Ma szeroki pogląd na otaczający świat, który idealnie współgra z zawodem architekta krajobrazu i wnętrz. Inspirację czerpie z natury i człowieka, dzięki czemu kreuje oryginalne przestrzenie. Kocha podróże i uwielbia poznawać nowych ludzi. Twierdzi, że rozmowa z drugim człowiekiem to najlepsza inspiracja do projektowania. Wprowadzając rośliny do wnętrz łączy aspekt wizualny z ich supermocami. Jego ulubione rośliny to te zapomniane i niedoceniane: • ficusy, • monstery, • paprocie. Latem uwielbia poznawać podwodny świat, uprawiając snorkeling, a zimą chętnie spędza czas na stoku, szusując na nartach.
12:10 – 12:30 Wytrzymałe byliny i radość z uprawy ogrodu, Noel Kingsbury, Garden Masterclass Polska (nagranie)
12:30 – 12:50 Jak osiągnąć efekt „WOW” w ogrodzie?
12:50 – 13:10 Tajemnice angielskiego ogrodu
Katarzyna Bellingham, ogrodniczka, pasjonatka i propagatorka naturalnych metod uprawiania ogrodów. Projektantka zieleni, właścicielka ekologicznego pokazowego ogrodu w Zgorzałem na Kaszubach. Po ukończeniu Technikum Terenów Zieleni w Gdańsku o specjalizacji urządzanie i pielęgnacja terenów zabytkowych zdobywała doświadczenie i wiedzę podczas praktyk zawodowych w przyzamkowych ogrodach w średniowiecznym Hever Castle w hrabstwie Kent, nauki w Hadlow College w Hrabstwie Kent na kierunku ogrodnictwo profesjonalne oraz historia ogrodów, a także w trakcie praktyk w ogrodzie ekologicznym angielskiej organizacji Ogrodów Ekologicznych „Garden Organic”, której patronem jest król Karol III. Kolejnym etapem doskonalenia zawodowego była praca w prywatnym ogrodzie, wówczas jeszcze księcia Karola przy jego rezydencji w Highgrove. Od lat na łamach prasy, w audycjach radiowych, programach telewizyjnych i mediach społecznościowych z pasją przekonuje do odstawienia sztucznej chemii w ogrodzie i do obsadzania rabat rodzimymi gatunkami miododajnych roślin, które są wartościowym pokarmem dla ptaków i owadów. Zachęca ogrodników amatorów do ekologicznego ogrodnictwa, uprawy dawnych odmian kwiatów, warzyw oraz drzew owocowych, do zaprzestania przekopywania gleby na rzecz ściółkowania kompostem. Na co dzień zarządza Ogrodem Bellingham w Zgorzałem i zajmuje się jego utrzymaniem. Organizuje w nim dni otwarte, zwiedzanie (najchętniej sama oprowadza), warsztaty ogrodnicze oraz kiermasze sadzonek. Dba o to, aby ogród tętnił życiem i był inspiracją dla setek odwiedzających go każdego roku ogrodników amatorów. Jest autorką dwóch książek o tematyce ogrodniczej:
- „Ogród Bellingham. Jak uprawiać ogród w zgodzie z naturą” – Wyd. marzec 2023 – Wydawnictwo Wytwórnia
- „Tajemnice angielskiego ogrodu” – Wyd. maj 2024 – Wydawnictwo Wytwórnia
katarzynabellingham.pl IG: the.garden.ogrod.bellingham FB: Ogród Bellingham ”the Garden” YT: Katarzyna Bellingham