Ekspercka wiedza, wymiana informacji i doświadczeń to clou wydarzeń branżowych
Spotkanie Twórców Ogrodów
Zapraszamy do współpracy, jeśli chcesz podzielić się wiedzą
Dołącz do zielonej awangardy!
Spotkanie Twórców Ogrodów to wyjątkowe wydarzenie dla pasjonatów i profesjonalistów, którzy chcą zgłębiać tajniki aranżacji ogrodów przydomowych. Podczas spotkania uczestnicy dowiadują się, jak zaplanować ogród, by stał się prawdziwą oazą – funkcjonalną i naturalną. Eksperci – architekci krajobrazu, projektanci ogrodów, ogrodnicy, naukowcy, artyści dzielą się wiedzą i inspirują uczestników do samodzielnego eksperymentowania.
Nadchodząca edycja Spotkania odbędzie się 6 września 2025 roku podczas 32. Międzynarodowych Targów ZIELEŃ TO ŻYCIE! Myślą przewodnią programu jest hasło „Dołącz do zielonej awangardy!”.
Jeśli chcesz się dowiedzieć, co ciekawego działo się w minionym roku, sprawdź: PROGRAM 2024
Program 2025
10:00-10:15 Otwarcie
10:15-10:35 Potencjał traw ozdobnych – jak tworzyć efektowne nasadzenia z udziałem traw?, Alicja Maj-Czopek, Szkółka Daglezja
10:35-10:55 Tworzenie ogrodu z inwestorem, dr inż. Daria Szarejko-Worobiej, Pracownia Pastwisko
10:55-11:55 „Dobry rok w ogrodzie” premiera książki Katarzyny Bellingham, Wydawnictwo Wytwórnia
11:55-12:25 Ogród bez chemii – praktyczny przewodnik dla projektantów, wykonawców i właścicieli, Krzysztof Kowalski, PSCO, Centrum Ogrodnicze ZIELONYM DO GÓRY
12:25-12:45 Taras premium – funkcja, forma, doświadczenie, Paweł Murawski, Koncept Zieleni
12:45-13:05 Od chaosu do efektywności — jak Gardenphilia odmienia codzienną pracę, Stefan Daszewski, Gardenphilia
13:05-13:25 Avant-garde roślinne, dr inż. Izabela Myszka, SGGW
13:25-13:55 Ogrody parasolowe jako wsparcie w przegrzanych miastach, Krzysztof Mielicki, Zielone Pojęcie
13:55-14:25 Ogrody skalne – nasza tarcza na zmieniający się klimat, Alicja Grabowska, Twój Ogrodnik
Prelegenci

Alicja Maj-Czopek – absolwentka kierunku Architektura Krajobrazu w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Autorka książki „Trawy ozdobne” oraz Vademecum Traw, czyli internetowej encyklopedii traw. Współprowadzi szkółkę traw ozdobnych i iglaków szczepionych Daglezja w Rykach. Wspólnie z rodzicami zajmuje się ogrodami pokazowymi pod nazwą Majowe Ogrody, w których znajduje się Kolekcja Narodowa rodzaju Miscanthus oraz kolekcje traw ozdobnych i bylin.

Alicja Grabowska – ogrodniczka, autorka poradników ogrodniczych „Szkoła cięcia”, „Szkoła cięcia 2”, „Cudowny Świat Bylin” , prowadzi rodzinną szkółkę bylin oraz edukacyjny ogród w Filipowicach pod Krakowem. Na co dzień dzieli się swoim doświadczeniem w mediach społecznościowych i na swoim kanale YouTube „Twój Ogrodnik”.

Dr inż. Izabela Myszka – adiunkt w Katedrze Sztuki Krajobrazu, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Ogrodniczka zajmująca się współczesną sztuką ogrodową. W ogrodowej przestrzeni inicjuje spotkania filozofów, przyrodników, ekologów i artystów dla rozważania problemów współczesności. Prowadzi Pracownię sztuki ogrodu i krajobrazu oraz zajęcia fakultatywne Projekt ogrodu dla hortiterapii. Współpracuje z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, gdzie prowadzi zajęcia na kierunku Design Krajobrazu oraz z Northwest Normal University in Lanzhou, China. Projektuje i realizuje ogrody pokazowe. Jest autorką publikacji poświęconych sztuce w ogrodzie. Rozważa problematykę roślin jako żyjącej „substancji” w sztuce ogrodowej, fotografuje, maluje i rzeźbi.

Dr inż. Daria Szarejko-Worobiej – architektka krajobrazu, edukatorka i założycielka Pracowni Pastwisko. Projektuje ogrody prywatne, przestrzenie publiczne oraz zieleń przy firmach na terenie całej Polski. Jej podejście łączy poszanowanie tożsamości miejsca z nowoczesnymi trendami, inspirując się naturą i krajobrazem wiejskim. Daria prowadzi warsztaty, prelekcje oraz koordynuje ogrody społecznościowe. Jest edukatorką ogrodów Zamku Królewskiego w Warszawie oraz wykładowczynią projektowania, hortiterapii i socjoogrodnictwa na studiach podyplomowych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W swojej pracy stawia na budowanie relacji z inwestorem, wspierając go w realizacji ogrodu – zarówno przy samodzielnych działaniach, jak i we współpracy z firmami wykonawczymi.

Krzysztof Kowalski – prowadzi rodzinne gospodarstwo szkółkarskie „Kowalski” , Szkółka Drzew i Krzewów, Kowalski Krzysztof. Wraz z żoną i dziećmi prowadzi również firmę rodzinną , PPHU Zielonym Do Góry Dorota Kowalska. Gospodarstwo szkółkarskie specjalizuje się w produkcji rozsad warzyw szczepionych (pomidory, papryka, warzywa dyniowate) oraz bylin.
W firmie Zielonym Do Góry z kolei prowadzą dwa centra ogrodnicze. Zarówno w szkółce jak i na centrach ogrodniczych szczególny nacisk kładą na zagadnienia związane z integrowaną ochroną roślin, ze szczególnym uwzględnieniem metod biologicznych ochrony roślin. W ten sposób chronią swoje uprawy. Klientom sugerują również prowadzenie ogrodów metodami integrowanymi bądź nawet ekologicznymi. Krzysztof Kowalski osobiście buduje zalecenia prowadzenia, nawożenia i ochrony roślin dla poszczególnych ogrodów.

Krzysztof Mielicki – jest architektem krajobrazu z Poznania. Prowadzi firmę „Zielone pojęcie”. Jego praca jest jego pasją. Kładzie w niej nacisk na wypracowanie balansu pomiędzy potrzebami ludzi a dobrem natury.

Stefan Daszewski – założyciel i prezes firmy Gardenphilia.com, posiadający ponad 30-letnie doświadczenie w projektowaniu ogrodów i komercyjnych terenów zieleni. Jest twórcą aplikacji Gardenphilia DESIGNER, rozwijanej od 2001 roku, która umożliwia projektowanie i wizualizację terenów zieleni. Dzięki jego pracy program stał się ważnym narzędziem dla architektów krajobrazu, umożliwiając szybkie tworzenie projektów. Jego firma rozwija także inne narzędzia i rozwiązania dla architektów i projektantów: aplikacje dedykowane do projektowania placów zabaw i nawierzchni dla firm, wysokiej jakości modele roślin 3D – Gardenphilia DIGITAL MODELS oraz uniwersalne biblioteki producentów – product4.design. Obecnie skupia się na wdrożeniu rozwiązań w oparciu o sztuczną inteligencję, służących wspomaganiu pracy architekta krajobrazu w procesie projektowania.

Paweł Murawski – założyciel autorskiej pracowni Koncept Zieleni. Absolwent Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W pracy kieruje się prostotą i funkcjonalnością. Inspiracje czepie z projektów Pieta Oudolfa. Mówi że praca to jego pasja.
Do Targów ZIELEŃ TO ŻYCIE pozostało
Dzień(s)
:
Godzina(y)
:
Minut(y)
:
Sekund(y)