Inwestycje w zieleń a rozwój gospodarczy | Dr Charlie Hall

 

3 września 2021 roku podczas 28. Wystawy ZIELEŃ TO ŻYCIE & FLOWER EXPO POLSKA odbyła się Ogólnopolska Konferencja MOCNO ZIELONE MIASTO. Gościem wydarzenia był m.in. dr Charlie Hall, pochodzący z Północnej Karoliny ekspert z dziedziny ekonomii rolnictwa, ogrodnictwa i architektury krajobrazu Uniwersytetu Tennessee i Uniwersytetu Stanowego Missisipi. W swoim wykładzie, powołując się na liczne badania, przekonywał jak wiele korzyści ekonomicznych, ale również zdrowotnych dają miastom rośliny. Jego wystąpienie wciąż można zobaczyć na naszym kanale na YouTube. Link do nagrania znajdziecie na końcu artykułu! 

Oprócz zapewniania piękna, tereny zieleni warunkują liczne korzyści ekonomiczne, zdrowotne, wpływają na dobre samopoczucie mieszkańców i budują ekosystem. W związku z pandemią COVID budżety miast i gmin są ograniczone, a wszystkie nakłady z inwestycji muszą gwarantować zwrot. W przeszłości taka sytuacja prowadziła do zmniejszenia ilości terenów zieleni. Jednak ostatnie badania wykazały, że jednym z najskuteczniejszych narzędzi rozwoju gospodarczego są inwestycje w zieloną infrastrukturę i lasy miejskie. Prezentacja dr Hall’a podsumowuje te badania, a także wskazuje inne kluczowe dostępne środki rozwoju terenów zieleni.

 

Kim jest dr Charlie Hall?

 

Dr Charlie Hall pochodzący z Północnej Karoliny to ekspert z dziedziny ekonomii rolnictwa, ogrodnictwa i architektury krajobrazu Uniwersytetu Tennessee i Uniwersytetu Stanowego Missisipi. Karierę akademicką rozpoczął w 1988 roku na Texas A&M University, w roku 2002 dołączył do University of Tennessee. W 2007 roku dr Hall powrócił na Texas A&M University obejmując jako profesor katedrę Ellison Chair in International Floriculture.

Doświadczenie i zakres pracy dr Halla dotyczy rozwoju i marketingu zielonej infrastruktury. Jest uznawanym ekspertem w środowisku akademickim i wśród klientów firm ogrodniczych. Jego główne obszary badań obejmują zarządzanie strategiczne, sytuację rynkową/perspektywy rynkowe, rachunek kosztów i analizę finansową dla firm z branży ekologicznej.

Dr Hall jest obecnie głównym ekonomistą AmericanHort i współprzewodniczącym Rady Doradczej Seed Your Future, a także byłym prezesem rady dyrektorów America in Bloom. Otrzymał nagrodę Paul Ecke, Jr. From the Society of American Florists za profesjonalny wkład w sektor kwiatowy oraz Porter Henegar Memorial Award from the Southern Nursery Association za znaczący wkład w badania sektora roślin ozdobnych. Jest honorowym członkiem Texas Nursery and Landscape Association, laureat nagrody TNLA’s Award for Outstanding Service to the Nursery Industry. Członek Hall of Fame and Honorary Lifetime Member of the Tennessee Nursery and Landscape Association. Ponadto jest laureatem Texas A&M University’s Association of Former Students’ Distinguished Achievement Award in Teaching i Vice Chancellor’s Award in Excellence for Student Counseling and Relations. Członek bractwa Alpha Gamma Rho, laureat Grand Presidents Award i Brother of the Century.

 

Charlie Hall: Rośliny dają nam korzyści ekonomiczne i ekologiczne

 

Podczas pandemii spędzaliśmy naturalnie więcej czasu w domu. Mniej podróżowaliśmy. Z tego względu właściciele nieruchomości znacznie więcej wydawali na kwiaty, krzewy, drzewa. Było to korzystane dla nas wszystkich, ponieważ większość badań, które przeprowadziłem i zebrałem potwierdza, że rośliny dają nam korzyści ekonomiczne i ekologiczne. Rośliny wywierają korzystny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie – w krajobrazie, ogrodzie przydomowym, czy miejskim. Korzyści te dotyczą wszystkich obywateli zamieszkujących nasze miasta i gminy w całym kraju – mówił dr Hall na Konferencji MOCNO ZIELONE MIASTO w 2021 roku.

Jak przekonywał naukowiec, mimo że inwestorzy wydają pieniądze na rośliny, to zwrot z inwestycji jest bardzo wysoki. W czasie stresu ekonomicznego miasta ograniczają wydatki na sadzenie krzewów i drzew. Skupiają się na innych pozycjach w budżecie. Jednak w rzeczywistości ze względu na usługi ekosystemowe oraz ich korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie byłaby to najlepsza inwestycja, jakiej mogą dokonać.

 

Inwestycje w zieleń a rozwój gospodarczy | Obejrzyj wykład Charliego Halla’a