Terapia ogrodem, czyli o hortiterapii w nowym odcinku STUDIO ZIELEŃ TO ŻYCIE

 

W najnowszym, jedenastym odcinku podcastu STUDIO ZIELEŃ TO ŻYCIE porozmawiamy o terapeutycznym wpływie roślin i ogrodów na zdrowie psychiczne. Naszym gościem będzie dr inż. Izabela Myszka z Katedry Sztuki Krajobrazu SGGW – ogrodniczka, artystka i ekspertka w dziedzinie hortiterapii, która opowie o niezwykłej mocy zieleni w łagodzeniu obyczajów i redukcji stresu.

 

Kim jest dr inż. Izabela Myszka?

 

Adiunkt w Katedrze Sztuki Krajobrazu, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Ogrodniczka zajmująca się współczesną sztuką ogrodową. W ogrodowej przestrzeni inicjuje spotkania filozofów, przyrodników, ekologów i artystów dla rozważania problemów współczesności. Prowadzi Pracownię sztuki ogrodu i krajobrazu oraz zajęcia fakultatywne Projekt ogrodu dla hortiterapii. Współpracuje z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, gdzie prowadzi zajęcia na kierunku Design Krajobrazu oraz z Northwest Normal University in Lanzhou, China.

Projektuje i realizuje ogrody pokazowe. Jest autorką publikacji poświęconych sztuce w ogrodzie. Rozważa problematykę roślin jako żyjącej „substancji” w sztuce ogrodowej, fotografuje, maluje i rzeźbi.

 

 

Rośliny a dobre samopoczucie – co się za tym kryje?

 

Jak rośliny wpływają na naszą psychikę i czy rzeczywiście mogą „łagodzić obyczaje”? Badania naukowe potwierdzają, że przebywanie w otoczeniu zieleni obniża poziom kortyzolu, poprawia nastrój i przywraca równowagę psychiczną. Dr Myszka wyjaśni, na czym polega „ogrodowy mindfulness” i jak ogrody terapeutyczne, wykorzystywane m.in. w szpitalach i ośrodkach rehabilitacyjnych, wspierają osoby w radzeniu sobie z emocjami i stresem.

 

Odkryj tajemnicę ogrodów terapeutycznych, czyli o układzie komunikacji

 

Hortiterapia, czyli terapia przez kontakt z roślinami, to metoda, z której mogą korzystać zarówno osoby potrzebujące wyciszenia, jak i ci, którzy szukają sposobu na codzienny relaks. Dr Myszka podkreśla, że kluczową rolę w ogrodzie terapeutycznym odgrywa układ komunikacji, który nie tylko wyznacza wnętrza ogrodowe, ale także buduje narrację całej przestrzeni. Odpowiednio zaplanowane ścieżki, które dyktują rozmieszczenie wnętrz ogrodowych mogą sprawić, że nawet niewielka przestrzeń stanie się miejscem pełnym harmonii, które sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

W takim ogrodzie liczy się zarówno estetyka, jak i funkcjonalność, dzięki czemu kontakt z naturą może na co dzień wspierać naszą równowagę psychiczną i dawać poczucie spokoju.

 

 

Zielony przewodnik dla każdego – praktyczne wskazówki z e-Katalogu Roślin

 

W najnowszym odcinku podcastu znajdziecie nie tylko inspiracje, ale też praktyczne wskazówki, jak przekształcić swój ogród lub balkon w miejsce sprzyjające wyciszeniu i harmonii. Dr Myszka podkreśla znaczenie Katalogu Roślin polecanego przez Związek Szkółkarzy Polskich – prawdziwego kompendium wiedzy o roślinach. Ten „zielony przewodnik” to lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce świadomie dobierać rośliny oddziałujące na nasze zmysły.

Nie przegapcie tego odcinka! Sprawdźcie, jakie rośliny pomogą Wam stworzyć własną zieloną przestrzeń do relaksu. Odcinek znajdziecie na kanale YouTube ZIELEŃ TO ŻYCIE oraz na Spotify.

Bądźcie na bieżąco z nowościami w świecie roślin:

Odwiedźcie również stronę zielentozycie.pl po więcej informacji i inspiracji do stworzenia własnej zielonej przestrzeni!