Lejtmotyw tegorocznych targów brzmi: „Dołącz do zielonej awangardy!” Podkreśla siłę naszej branży i wspólnych działań, których motorem jest od 34 lat Związek Szkółkarzy Polskich, skupiający najlepszych producentów drzew, krzewów, pnączy i bylin w kraju. Jako że słowo „awangarda” oznacza grupę osób, których przedsięwzięcia w jakiejś dziedzinie są nowatorskie, uznaliśmy że znakomicie charakteryzuje misję i działania ZSzP.
Awangardowe było już samo powołanie w 1993 roku targów Zieleń to Życie, które od tej pory regularnie pod koniec lata gromadzą tysiące zainteresowanych z kraju i zagranicy. Związek Szkółkarzy Polskich i Agencja Promocji Zieleni jako pierwsze zajęły się na międzynarodową skalę promocją, łączeniem i wzmacnianiem rodzimego sektora ogrodniczego. Również z tego punktu widzenia ZtŻ jest w naszym kraju bezprecedensowa, a jej rosnąca rozpoznawalność w świecie została potwierdzona rekomendacją udzieloną przez AIPH, czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Ogrodniczych, które w 2024 r., przy okazji targów Zieleń to Życie, zorganizowało w Warszawie swój doroczny kongres, sprowadzając członków z pięciu kontynentów do stolicy RP.
Hasło targów zarazem współgra z duchem czasów, współczesnymi trendami w ogrodnictwie i ochronie środowiska, stawianiem na proekologiczne rozwiązania i zrównoważony rozwój w uprawie i stosowaniu roślin, a także z pilną koniecznością rozwoju zielonego otoczenia człowieka, gdziekolwiek tylko jest to możliwe.
Połączenie pasji i technologii
Współczesne ogrodnictwo to dziedzina, która łączy wiele obszarów, choć różnorodna, działa dziś coraz bardziej synergicznie. Producenci roślin, architekci krajobrazu i specjaliści od nowych technologii tworzą wspólne platformy współpracy, które prowadzą do tworzenia innowacyjnych rozwiązań dla ogrodów i miejskich terenów zieleni. W trakcie targów zapraszamy ekspertów, którzy dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i praktycznymi rozwiązaniami.
Dzięki obecności przedstawicieli różnych profesji i sektorów, także tych nie związanych z zielenią, targi stały się przestrzenią do tworzenia nowych sojuszy i współpracy. Przedstawiciele branży roślinnej, architekci krajobrazu, wykonawcy oraz kupcy mogą współdziałać, łącząc swoje kompetencje, by wspólnie tworzyć innowacyjne rozwiązania. Często te profesje się przenikają, a ich współpraca prowadzi do powstania nowych, ambitnych projektów, które mają na celu poprawę jakości otoczenia.
Debaty – wyzwania i dyskusje
Targi to także czas na dyskusje i debaty, które pozwalają na wymianę poglądów na tematy, które są niejednoznaczne i dyskusyjne. Jednym z nich jest coraz szersze promowanie stosowania w ogrodach oraz założeniach miejskich tylko roślin rodzimych. Trend ten jest globalny, a jednocześnie ściśle wpływa na rozwój bioróżnorodności, która ma zasadnicze znaczenie w budowaniu dobrostanu środowiskowego. Przedstawione będą między innymi wyniki badań przeprowadzonych w ogrodach Sheffield w Wielkiej Brytanii w ramach projektu „Biodiversity in Urban Gardens in Sheffield” (BUGS). Wynika z nich, że na 1166 zidentyfikowanych taksonów roślin 30% to gatunki rodzime, a 70% obce. Czyli bogactwo gatunkowe w ogrodach znacznie przewyższyło liczbę gatunków zarejestrowanych na wielu naturalnych terenach w Wielkiej Brytanii.
Na temat stosowania roślin rodzimych w kontekście bioróżnorodności odbędzie się debata, gdzie swoje racje i punkty widzenia przedstawią – naukowiec, architekt krajobrazu, przyrodnik i szkółkarz.
Rośliny to nasza przyszłość
Targi „Dołącz do zielonej awangardy” to nie tylko wydarzenie branżowe, ale także manifest zmiany, której potrzebujemy w miastach i w całym społeczeństwie. Poprzez współpracę, wymianę wiedzy i doświadczeń, oraz promowanie innowacyjnych rozwiązań, wspólnie możemy tworzyć bardziej zieloną, zdrową i zrównoważoną przyszłość. Dołącz do nas, by być częścią tej zmiany – bo to rośliny, technologia i współpraca są kluczem do zielonej rewolucji, której potrzebujemy.