Premiera  VI. wydania „Katalogu Roślin. Drzewa, krzewy, byliny polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich”

W czerwcu amatorzy ogrodnictwa lubiący posiłkować się informacjami offline będą mogli skorzystać z nowego, VI. wydania „Katalogu Roślin. Drzewa, krzewy, byliny polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich”.

„Katalog Roślin. Drzewa, krzewy, byliny polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich” – kompedium wiedzy od lat!

Katalog od lat stanowi podstawowe źródło informacji o roślinach dostępnych na polskim rynku. Jest również praktycznym narzędziem, z którego korzystają zarówno profesjonaliści jak i amatorzy. Łatwy do przewiezienia, niezależny od dostępności sieci internetowej, pomaga przy zakupach w centrach ogrodniczych – zarówno klientom jak i sprzedającym, wizualizuje zamysł architekta krajobrazu, bądź pozwala na wskazanie roślin, które chcemy mieć w ogrodzie. Ułatwia i przyspiesza wybór, zawężając informację do sprawdzonych i polecanych przez szkółkarzy roślin. Oszczędzamy czas, który mógłby upłynąć na oddzielaniu „zboża od plew” w Internecie.

Wybór opisanych roślin opiera się na aktualnej krajowej produkcji szkółkarskiej z uwzględnieniem nowości, w tym roślin docenionych i nagrodzonych w konkursach czołowych europejskich wystaw branżowych. Niezmiennie jego najmocniejszą stroną, oprócz dostępności przedstawionego asortymentu, są forma i treść informacji. Składają się na nie: krótki opis kluczowych cech dotyczących wyglądu, wymagań i zastosowania rośliny, jej docelowa sylwetka (w wieku 10 lub 30 lat) oraz zdjęcie.

Jedyny taki katalog roślin ogrodowych z wiedzą prosto od ekspertów

Pozycję bestsellera wśród poradników ogrodniczych na pewno zawdzięcza również rzetelności przekazywanej wiedzy, która pochodzi od ekspertów – szkółkarzy z bogatym i praktycznym doświadczeniem, w tym także akademickim oraz pracowników naukowych, wykładowców wyższych uczelni. Opisy roślin do tego wydania przygotowali: Marceli Ciesielski, Bogdan Hajdrowski, Grzegorz Hodun, Alicja Maj, Marek Majewski, Natalia Marcinkowska-Chojnowska, dr inż. Jacek Marcinkowski, dr inż. Szczepan Marczyński, dr inż. hab. Marta Joanna Monder, dr inż. hab. Piotr Muras, dr inż. Wiesław Szydło, Magdalena Tomżyńska.

Co nowego w VI. wydaniu Katalogu Roślin?

W najnowszym wydaniu zrezygnowaliśmy z zestawień tabelarycznych, odwołując się do narzędzia elektronicznego – e-katalogroslin.pl, przygotowanego przez Związek Szkółkarzy Polskich. Przeniesiemy się do niego poprzez kody QR zastosowane na przekładkach rozdziałów, a korzystając z wyszukiwania zaawansowanego, możemy stworzyć różne kombinacje parametrów, które mają spełnić rośliny. W ten sposób łączymy ze sobą źródła informacji online i offline, które się wzajemnie uzupełniają.

Zaprezentowany asortyment różni się w porównaniu do poprzedniego wydania o 40%, przy czym największe zmiany dotyczą rozdziałów poświęconych różom i trawom. Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom i potrzebom wprowadziliśmy nowe rozdziały: Wybór roślin, mówiący o jakości i standaryzacji materiału roślinnego, podający wskazówki czym się kierować przy zakupach oraz Ochronę biologiczną. Wyróżniliśmy także graficznie rośliny przyjazne owadom, czyli miodo-, pyłko-, nektaro- i spadziodajne oraz pionierskie w znaczeniu ich odporności na suszę. Nowe są także inspiracje, na podstawie których możemy stworzyć podobne aranżacje we własnym otoczeniu.

Nazewnictwo łacińskie stosowane w Katalogu oparte jest o międzynarodowe standardy pisowni nazw roślin zawarte w „List of names of woody plants” H.J. van de Laar, P.C. de Jong. Identyfikuje ona jednoznacznie, z jakimi roślinami mamy do czynienia.

Czy ogrodnictwo stanie się kiedyś narodowym sportem Polaków? Z pewnością wyszłoby to nam i środowisku na zdrowie – im więcej posadzonych roślin, tym lepiej. A w wyborze Katalog Roślin pomoże!