Sad w ogrodzie czy ogród w sadzie? Zapraszamy na nowy odcinek podcastu STUDIO ZIELEŃ TO ŻYCIE!

 

Witamy serdecznie wszystkich miłośników ogrodnictwa! Zapraszamy na czwarty odcinek naszego podcastu „STUDIO ZIELEŃ TO ŻYCIE”, zatytułowany „Sad w ogrodzie czy ogród w sadzie?”. W tym odcinku poruszymy wiele interesujących tematów. Gościem odcinka jest Janina Cur.

 

Co nowego w 4 odcinku podcastu?

 

  • Czym się różni odmiana drzewa do sadów towarowych, od tej którą sadzimy w naszych ogrodach?
  • Formowanie i cięcie – jak i kiedy?
  • Roślina owocowa = ozdobna?
  • Renesans starych odmian drzew sadowniczych
  • Uprawa ekologiczna i obfite plony sadownicze w ogrodzie przydomowym, czy jest na to szansa?
  • Dlaczego drzewa owocowe są szczepione, co to jest podkładka i jakie ma znaczenie?
  • Od jakich odmian rozpocząć przygodę z roślinami sadowniczymi?
  • Najpopularniejsze rośliny owocowe

 

Kim jest Janina Cur?

 

Od 50 lat czynnie zaangażowana w pracę z roślinami i szkółkarstwo. Podstawy zawodu zdobyła  w Kluczkowicach obok Opola, w Technikum Ogrodniczym.  Wspólnie z mężem, założyła w 1992 roku hurtownię szkółkarską JZW CUR – jej wizytówką są stare odmiany drzew owocowych, w szczególności jabłoni. Towar pochodzi z własnej produkcji i jest dostępny z odkrytym korzeniem (bez bryły) oraz w donicach przez cały sezon wegetacyjny.

Kolejnym etapem działalności był mały punkt sprzedaży. Kluczową rolę przy tworzeniu jego oferty mieli klienci, opowiadający o swoich potrzebach i marzeniach czy też szukający rozwiązań np. roślin na żywopłoty innych niż Thuje. W poszukiwaniach niektórych taksonów roślin sadowniczych pomocna była i jest także kadra wykładowców z Akademii Rolniczej w Lublinie.

Pani Janina podkreśla, że kocha to co robi. Jest ogrodnikiem i ma najpiękniejszy zawód świata, a na efekty tej ciężkiej pracy wspólnie działa cała rodzina.

 

Sad w ogrodzie czy ogród w sadzie? Posłuchaj podcastu!

 

O czym rozmawiamy w Podcastach STUDIO ZIELEŃ TO ŻYCIE?

 

W naszych podcastach poruszamy szeroko pojęte tematy ogrodnicze – od sprawdzonych praktyk dla każdego właściciela ogrodu po szczegółowe informacje na temat szkółkarstwa, czyli działalności producentów i hodowców roślin. Rozmawiamy o bogatym świecie roślin, ich walorach estetycznych, znaczeniu ekologicznym, parametrach jakościowych, a także o zagrożeniach, takich jak choroby i szkodniki. Poruszamy różne pomysły na aranżację ogrodów, aktualne trendy, budowanie bioróżnorodności oraz dbanie o faunę. Wszystko to z myślą o tym, aby praca i przebywanie w ogrodzie były nie tylko obowiązkiem, ale i wielką przyjemnością.

 

5 odcinek Podcastu  – STUDIO ZIELEŃ TO ŻYCIE „Family business story, czyli punkt widzenia zależy od pokolenia” już 9.07!