Za nami 30. edycja ZIELEŃ TO ŻYCIE! Kto zwyciężył w Konkursie Roślinnych Nowości? 

 

W dniach od 31 sierpnia do 2 września w Warszawie świętowaliśmy Międzynarodowe Targi Roślin, Technologii Ogrodniczej i Architektury Krajobrazu „ZIELEŃ TO ŻYCIE”. Jubileuszowy moment wykorzystano nie tylko do refleksji nad przeszłością, tradycją i osiągnięciami, ale także do głębszego zastanowienia się nad przyszłością sektora zielonego. Targi odbyły się pod hasłem „Nowe czasy, nowe wyzwania”, które doskonale oddawało tematykę bogatego programu wydarzeń towarzyszących targom.

Podczas uroczystego otwarcia targów, prezes Agencji Promocji Zieleni Joanna Filipczak podziękowała uczestnikom z branży zieleni za trzy dekady zaufania i owocnej współpracy. Podkreśliła, że te targi narodziły się jako inicjatywa społeczna kilku entuzjastów, ale z czasem przekształciły się w międzynarodowe wydarzenie o znaczeniu globalnym. Prezes Związek Szkółkarzy Polskich, Wiesław Szydło, przypomniał, że 30 lat temu targi „ZIELEŃ TO ŻYCIE” gromadziły zaledwie 25 wystawców, ale szybko rosły i rozwijały się z każdym rokiem.

Kto zwyciężył w Konkursie Roślinnych Nowości? 

Od 20 lat to spotkanie branży zieleni jest również okazją do wyróżnienia osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju szkółkarstwa. W roku 2023 laureatem Honorowego Lauru Związku Szkółkarzy Polskich został Piotr Banaszczak za jego wkład w rozwój kolekcji narodowych oraz promocję roślin drzewiastych.

Królami Konkursu Roślinnych Nowości 2023 były iglaki, które stanowiły prawie jedną trzecią zgłoszonych roślin. Wyróżniono dwa złote medale: jeden dla Szkółki Roślin Ozdobnych Daglezja Artur Maj za miskanta chińskiego (Miscanthus sinensis) 'Silver Charm’ PBR oraz drugi dla Szkółki Szmit za klona ściętolistnego (Acer truncatum) 'Volcano’ PBR. Srebrne medale przypadły Szkółkom Kurowscy za tawułę japońską (Spiraea japonica) DOUBLE PLAY DOOZIE i pęcherznicę kalinolistną (Physocarpus opulifolius) PANTHER, a także Szkółce Nowaczyk za żywotnik olbrzymi (Thuja plicata) 'Golden Whipcord’. Brązowy medal trafił do firmy Vitroflora Grupa Producentów Sp. z o.o. za zawilec (Anemone) 'Garden Breeze Pink Touch’ PBR. Dodatkowo, jury Konkursu Roślinnych Nowości 2023 przyznało dwa wyróżnienia: za hortensję ogrodową (Hydrangea macrophylla) PINKY BINDER® oraz kocimiętkę (Nepeta) 'Cats Pajamas’ PBR.

Złoty medal dla Szkółki Szmit za klona ściętolistnego (Acer truncatum) 'Volcano’ PBR

Złoty medal dla Szkółki Roślin Ozdobnych Daglezja Artur Maj za miskanta chińskiego (Miscanthus sinensis) 'Silver Charm’ PBR

Srebrne medale dla Szkółkek Kurowscy za tawułę japońską (Spiraea japonica) DOUBLE PLAY DOOZIE i pęcherznicę kalinolistną (Physocarpus opulifolius) PANTHER

Srebrny medal dla Szkółki Nowaczyk za żywotnik olbrzymi (Thuja plicata) 'Golden Whipcord’
Brązowy medal trafił do firmy Vitroflora Grupa Producentów Sp. z o.o. za zawilec (Anemone) 'Garden Breeze Pink Touch’ PBR

Nagrodę dziennikarzy, którzy głosowali na podstawie zdjęć roślin i opisów, zdobył miskant chiński (Miscanthus sinensis) 'Silver Charm’ PBR. Zwycięzcą internetowego plebiscytu wśród szerokiego grona odbiorców został floks wiechowaty (Phlox paniculata) 'Skubianka’ PBR, zgłoszony do konkursu przez firmę OGRODY O ZIELONYCH PROGACH Przemysław Godlewski – Szkółka bylin.

159 Wystawców z 11 krajów

W targach wzięło udział 159 wystawców z 11 krajów, w tym Polski, Belgii, Danii, Ekwadoru, Francji, Holandii, Indii, Litwy, Niemiec, Węgier i Włoch. Rośliny ogrodowe stanowiły główną część wystawy, prezentowane przez 66% uczestników. Targi odwiedziło około 9600 osób, z czego 5324 stanowili goście branżowi, co stanowi wzrost o 8% w porównaniu z poprzednim rokiem. Uczestnicy przybyli z 30 krajów, a wśród nich szczególnie wyróżniali się Litwini i Białorusini. Pod względem profilu zawodowego, najliczniejszą grupę stanowili profesjonaliści związani z architekturą krajobrazu, urządzaniem terenów zieleni, budownictwem i małą architekturą (30,5%). Kolejne miejsca zajmowały następujące kategorie: producenci roślin (29,6%); handel detaliczny – centra ogrodnicze, sklepy i markety (12,6%); administracja państwowa, urzędy oraz zarządzanie nieruchomościami (6,4%); florystyka, kwiaciarnie, kwiaty cięte i rośliny doniczkowe (6%).

Noel Kingsbury na Konferencji MOCNO ZIELONE MIASTO
Katarzyna Bellingham na SPOTKANIU TWÓRCÓW OGRODÓW

Wydarzenia towarzyszące targom, takie jak seminarium „Wiedza dla Handlu i Producentów” (które odbyło się pierwszego dnia i wzięło w nim udział 264 osoby), konferencja „Mocno Zielone Miasto” (z udziałem 489 uczestników drugiego dnia) czy pokazy florystyczne zorganizowane przez WR-SRH „Bronisze” (największy prowadziła mistrzyni Iza Tkaczyk na głównej scenie), przyciągnęły również uwagę profesjonalistów. Warto też zaznaczyć, że sobotnie „Spotkanie Twórców Ogrodów”, które było uświetnieniem ostatniego dnia Targów, spotkało się z ogromnym zainteresowaniem nie tylko hobbystów i pasjonatów, ale także gości branżowych.

Kolejna – 31. edycja ZIELEŃ TO ŻYCIE już za rok – 5, 6 i 7 września! Do zobaczenia w Warszawie w 2024 roku!